Sobota, 23 listopada 2024

Operacja zaćmy – przebieg i rekonwalescencja

17 lutego 2020

Zaćma jest choroba, która dotyk dużej grupy ludzi, przede wszystkim w starszym wieku – najczęściej diagnozowana jest w grupie pacjentów powyżej pięćdziesiątego piątego roku życia. Na szczęście współczesna okulistyka daje duże możliwości poradzenia sobie z tym problemem. Na czym polega operacja zaćmy i jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Zaćma to choroba, która polega na zmętnieniu soczewki w oku. Powoduje to znaczące pogorszenie się jakości widzenia – przy łagodnej zaćmie obraz jest jakby zamglony, często osoby, u których rozwija się ta choroba mają wrażenie, że ich okulary są brudne i wymagają doczyszczenia – a to zakłócenia widzenia będące efektem problemów w obrębie soczewki. Z czasem problemy z widzeniem nasilają się, przy zaawansowanej zaćmie dochodzi do znaczącego ubytku w polu widzenia – na przykład widoczne są tylko zarysy przedmiotów w bocznych częściach pola widzenia lub nawet do całkowitej ślepoty. Dlatego nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że pojawienie się metody skutecznego usuwania objawów zaćmy jest prawdziwą rewolucją w okulistyce.

Operacja usuwania zaćmy znacząco poprawia komfort codziennego życia ogromnej liczby ludzi. Na czym polega ten zabieg? Czy jest bezpieczny? Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji usuwania zaćmy? W niniejszym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak przebiega zabieg usunięcia katarakty?

Ponieważ w zaćmie problemem jest zmętniała soczewka, zabieg usunięcia zaćmy polega na usunięciu soczewki, która utraciła zdolność prawidłowego funkcjonowania oraz na zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Wszczepienie implantu przywraca pełną zdolność ostrego widzenia. Sama procedura usunięcia soczewki może być różna. Za najlepszą uchodzi metoda fakoemulsyfikacji – soczewka jest rozdrabniana przy pomocy ultradźwięków, co ułatwia jej usunięcie. Wymaga to wykonania jedynie niewielkiego, dwumilimetrowego nacięcia na powierzchni oka. Przez to samo nacięcie [wprowadzany jest implant. Uwaga: należy pamiętać, że implant można wprowadzić do oka tylko raz, nie ma możliwości późniejszego usunięcia go i wymiany. Dlatego ważne jest, by soczewkę dobrać perfekcyjnie do potrzeb danego pacjenta i budowy jego oka. Z punktu widzenia pacjenta bardzo ważne jest, że zabieg usuwania zaćmy przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym podawanym w kroplach – to istotne, bo często operacja wykonywana jest u pacjentów starszych, u których są liczne przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego. Zabieg jest dzięki temu całkowicie bezbolesny, jest też krótki, bo trwa około dwudziestu minut.

Jak przebiega i ile trwa rekonwalescencja?

Nowoczesne zabiegi usuwania zaćmy to operacje z zakresu tak zwanej chirurgii jednego dnia, a więc pacjenta po zabiegu nie musi pozostawać w szpitalu na noc i po krótkim wypoczynku oraz kontrolnych badaniach może pojechać do domu. Ważne jest jednak, by ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących okresu rekonwalescencji. Należy na drugi dzień oraz tydzień po zabiegu przyjść na wizytę kontrolną. Ważne jest też, aby przez pierwsze sześć tygodni po zabiegu usuwania zaćmy prowadzić oszczędny tryb życia – unikać wysiłku, zrezygnować z uprawiania sportów, nie wykonywać gwałtownych ruchów głową. Ważne jest też dbanie, by do oka nie dostało się ciało obce ani zanieczyszczenia, należy unikać osób z infekcjami. Po około miesiącu oko powinno być już całkowicie zagojone, a komfort widzenia w pełni przywrócony.