Wtorek, 23 kwietnia 2024

Zaćma jądrowa - objawy

22 listopada 2022

Zaćma to jedna z najpopularniejszych przyczyn operacji wzroku na świecie. Choroba ta atakuje przede wszystkim osoby starsze - głównie po 60. roku życia, jednak może pojawić się także w młodszym wieku. Szacuje się, że z zaćmą na całym świecie zmaga się ok. 25 milionów ludzi i stanowi ona najczęstszą przyczynę ślepoty. Najpopularniejszą postacią katarakty jest zaćma starcza, która może występować jako korowa, podtorebkowa lub jądrowa. Rodzaj zaćmy starczej jest uwarunkowany lokalizacją zmętnienia w soczewce. Czym charakteryzuje się zaćma jądrowa?

Co to jest zaćma jądrowa?

Zaćma jądrowa to rodzaj katarakty starczej charakteryzujący się zlokalizowaniem zmętnienia w jądrze soczewki. Zwykle ta forma choroby postępuje powoli i nie zaburza ostrości widzenia. Z czasem może jednak doprowadzić do krótkowzroczności. Przy zaćmie jądrowej dochodzi do stwardnienia jądra soczewki i zmianie jego zabarwienia. Zaćma zazwyczaj jest naturalnym procesem starzenia się soczewki, jednak może być ona wywołana przez choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca. Na skutek zmętnienia soczewki dochodzi do rozpraszanie się światła w oku, przez co mniej światła dociera do siatkówki, co w rezultacie wpływa na pogorszenie jakości widzenia.

Przyczyny powstawania zaćmy jądrowej

Zaćma starcza, jak sama nazwa wskazuje, rozwija się wraz z wiekiem. Na wystąpienie zaćmy najbardziej są narażone kobiety po 60. roku życia. Co ważne, aż 1/3 wszystkich przypadków ma charakter dziedziczny. To właśnie dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka zdrowia naszego narządu wzroku. Powstawaniu zaćmy jądrowej nie można zapobiec, jednak można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Rezygnacja z palenia tytoniu, jak również odpowiednia dieta i regularne uprawianie sportu mogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia choroby.

Objawy zaćmy jądrowej

Pacjenci ze zdiagnozowaną zaćmą jądrową skarżą się zwykle na pogorszenie widzenia w dal. Część osób zwraca jednak uwagę, że w początkowym stadium choroby mogli zaobserwować chwilową poprawę widzenia z bliska. Osoby zmagające się z zaćmą jądrową w miarę rozwoju choroby coraz gorzej widzą w ostrym świetle. Dzieje się tak, gdyż stwardniałe jądro soczewki o zmienionej barwie zlokalizowane w centrum znajduje się dokładnie za źrenicą. Przy jasnym świetle źrenice się zwężają, a zmętniała soczewka nie dopuszcza wystarczającej ilości światła do siatkówki.

Z racji tego, że choroba rozwija powoli, początkowo wielu pacjentów lekceważy objawy i na badania okulistyczne udają się, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Na szczęście nawet pacjenci z bardzo rozwiniętą zaćmą mają szansę na odzyskanie dobrego wzroku - wszystko dzięki rozwojowi medycyny. Za pomocą krótkiego zabiegu lekarz może zdjąć z powierzchni naszego oka zmętniałą soczewkę i zastąpić ją sztuczną, niepodatną na zmętnienia soczewką. Operacja jest prowadzona w ramach tzw. chirurgii jednego dnia - pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Zabieg ma charakter jednorazowy i trwale chroni przed wystąpieniem zaćmy.