Sobota, 20 kwietnia 2024

Czym jest zaćma pourazowa i co trzeba o niej wiedzieć?

14 września 2022

Zaćma, nazywana także kataraktą, występuje w kilku wariantach. W każdym przypadku prowadzi do pogorszenia widzenia, a niekiedy także do całkowitej utraty wzroku. Choroby w każdym wypadku nie należy bagatelizować, ponieważ zaćma ma tendencję do postępowania. Im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym większa szansa na odzyskanie sprawności wzroku. Jednym z rodzajów zaćmy jest zaćma pourazowa. Czym jest ta choroba i co należy o niej wiedzieć?

Czym jest zaćma pourazowa?

W większości przypadków zaćma kojarzona jest z osobami w podeszłym wieku, u których osłabienie struktury oka jest procesem naturalnym. Jednak zaćma pourazowa pod wieloma względami różni się od zaćmy starczej. To schorzenie może się bowiem rozwinąć u osoby w każdym wieku. Zaćma pourazowa w dużej mierze uznawana jest za chorobę zawodową.

Czynniki ryzyka

Osłabienie struktury oka może być spowodowane różnymi czynnikami. Zaćma pourazowa polega na zmętnieniu soczewki oka w wyniku przebytego urazu mechanicznego. Istnieje kilka typów zaćmy pourazowej. Wśród nich wymienić można np. zaćmę elektryczną, zaćmę popromienną, zaćmę hutniczą i zaćmę powikłaną. W przypadku zaćmy powikłanej choroba może rozwinąć się na podłożu innych schorzeń, np. retinopatii barwnikowej czy jaskry, powodujących zmiany ciśnienia wewnaąrzgałkowego. Zaćma pourazowa niekoniecznie rozwija się na skutek uszkodzenia samej struktury oka. Równie dobrze choroba może wystąpić z powodu mocnego uderzenia w głowę – takie czynniki są określane tępymi. Powodem pojawienia się zaćmy pourazowej mogą być również czynniki penetrujące – np. przerwanie ciągłości struktury oka w wyniku przebicia gałki ocznej ostrym przedmiotem. Zaćma pourazowa może rozwinąć się również u osób, które uległy porażeniu prądem lub które znajdowały się w warunkach długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone (np. u pracowników hut metali).

Metody leczenia zaćmy pourazowej

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów zaćmy, w terapii zaćmy pourazowej kluczowe znaczenie ma jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Zaćmę pourazową leczy się dokładnie tak, jak w przypadku innych wariantów choroby. Z racji tego, że przyjmowanie leków oraz noszenie okularów nie są w stanie wyeliminować choroby, zaćmę pourazową leczy się operacyjnie. W trakcie zabiegu na powierzchni soczewki wykonywane jest niewielkie nacięcie (około 2-3mm). Zmętniała część soczewki jest usuwana, a w jej miejsce zostaje wszczepiona sztuczna soczewka. Zabieg chirurgicznego usunięcia zaćmy pourazowej nazywany jest fakoemulsyfikacją.