Piątek, 19 kwietnia 2024

Jak wybrać okulary po operacji zaćmy?

17 stycznia 2023

Dzięki ogromnemu postępowi współczesnej medycyny, zabieg usunięcia zaćmy przeprowadza się obecnie w około 20 minut. Operacyjne usunięcie zaćmy jako jedyne daje skuteczne i trwałe efekty, ponieważ żadna farmakoterapia nie jest w stanie wyeliminować choroby. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest przywrócenie pacjentowi wyraźnego widzenia. Rekonwalescencja po takiej operacji nie trwa zbyt długo, a po jej przejściu można wrócić do zwyczajnych aktywności.

Czy każdy pacjent po operacji zaćmy musi nosić okulary?

Nie każda osoba po takim zabiegu musi nosić okulary. Pacjent, u którego ma być wykonany zabieg usunięcia zaćmy, ustala z lekarzem swoje konkretne oczekiwania. Standardową procedurą przedoperacyjną jest określenie, czy pacjent chce używać okularów do czytania i chodzić bez nich, czy woli czytać bez okularów, a chodzić w okularach. Takiego wyboru muszą dokonać pacjenci, u których mają być zastosowane soczewki jednoogniskowe. Takie soczewki są najczęściej stosowanymi w zabiegach podlegających refundacji NFZ. Istnieją także inne typy soczewek, zapewniające szerszy zakres widzenia i pozwalające na widzenie zarówno do bliży, jak i do dali – są to tzw. soczewki multifokalne. Pacjenci, którzy zdecydują się na soczewkę wieloogniskową, nie muszą nosić okularów po operacji.

Kiedy dobierać okulary po operacji usunięcia zaćmy?

Po operacji musi upłynąć pewien czas, zanim możliwe będzie dobranie odpowiednich okularów. Może to nastąpić nie wcześniej niż w chwili całkowitego wygojenia zoperowanego oka, a więc minimum 3-4 tygodnie po zabiegu. Dobraniem okularów zajmuje się lekarz okulista, a następuje to w trakcie jednej z wizyt kontrolnych.

Okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy

Pacjenci, u których został wykonany zabieg usunięcia zaćmy, muszą bezwzględnie chronić oczy przed oddziaływaniem silnych promieni UV oraz przed zbyt intensywnym światłem. W tym celu zaleca się zakup odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Mocne światło słoneczne i promieniowanie UV mogą zaszkodzić nawet zdrowym oczom, a ich szkodliwość jest jeszcze większa dla osób po operacji zaćmy. Okulary przeciwsłoneczne dla osób po usunięciu zaćmy muszą posiadać odpowiednie filtry – zabezpieczające zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Jest to ważne zwłaszcza w okresie rekonwalescencji po operacji, kiedy oko jest wyjątkowo wrażliwe na podrażnienia i potrzebuje czasu, by w pełni się zagoić. Okulary przeciwsłoneczne stosowane po operacji zaćmy mają zdolność odfiltrowywania szkodliwego promieniowania i wyeliminowania efektu oślepiania.

Gdzie kupić okulary po operacji usunięcia zaćmy?

Najlepsze są okulary zakupione w dobrych salonach optycznych. Ceny takich okularów są dość wysokie, jednak warto zdecydować się na taki wydatek. Okulary kupione w salonie posiadają wysokiej jakości filtry, które gwarantują właściwą ochronę oczu po zabiegu. Najlepiej powstrzymać się od zakupu okularów na stoiskach w galeriach handlowych czy w aptekach – oferowane przez nie produkty nie zawsze są najwyższej jakości.