Sobota, 23 listopada 2024

Zaćma cukrzycowa - objawy

23 listopada 2022

Zaćma zwana także kataraktą to wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, w wyniku której soczewka naszego oka ulega zmętnieniu. W przypadku zaćmy cukrzycowej możemy mówić o zaćmie następowej, gdyż jest ona, jak sama nazwa wskazuje - następstwem choroby. Na szczęście leczenie zaćmy cukrzycowej nie różni się od tej związanej z wiekiem. W trakcie krótkiego, bezbolesnego zabiegu chirurg usuwa z oka naturalna, zmętniałą soczewkę i zastępuje ją nową o prawidłowej przezierności. Zabieg ma charakter jednorazowy i pacjent szybko może wrócić do swoich czynności. Choć samej zaćmie nie da się zapobiec, w wielu przypadkach możemy uniknąć wystąpienia cukrzycy. Jak to zrobić?

Co to jest zaćma cukrzycowa?

Zaćma może wystąpić niemal u każdego z nas. Zwykle pojawia się wraz z wiekiem - na jej wystąpienie są narażone kobiety po 60. roku życia, jednak badania wskazują, że niemal każda osoba po 70. roku życia, w jakimś stopniu cierpi na zaćmę. Zaburzenia metaboliczne wywołane przez cukrzycę w znacznym stopniu wpływają na ludzki organizm - także na nasz narząd wzroku. Mogą wywołać m.in. zaćmę cukrzycową, czyli przedwczesne zmętnienie soczewki oka. Soczewka z zaburzoną przeziernością ma problem z przepuszczaniem światła, w efekcie czego dochodzi do zaburzenia prawidłowego widzenia. Cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju zaćmy, jednej z głównych przyczyny utraty wzroku na świecie.

Przyczyny powstawania zaćmy cukrzycowej

Zaćma cukrzycowa powstaje na skutek powikłań cukrzycy. Według statystyk na zaćmę cukrzycową choruje aż 10% diabetyków, którzy zmagają się z cukrzycą typu 1, a także aż 13% pacjentów z potwierdzoną cukrzycą typu 2 - insulinoniezależną. W Polsce mamy blisko 3 miliony diabetyków, z czego 90% przypadków to właśnie cukrzyca typu 2. Oznacza to, że blisko 350 tysięcy osób jest narażonych na wystąpienie zaćmy cukrzycowej. Chociaż trudno jest zapobiec powikłaniom związanym z cukrzycą, możemy ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Jak? Cukrzyca insulinoniezależna dotyka w większości osób otyłych. Regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy nawet o 60-70%! Oczywiście nie jesteśmy w stanie zmienić naszych genów ani naszych błędów z przeszłości, ale na zmianę nigdy nie jest za późno. Dieta i odpowiednia dawka ruchu nie tylko pozwolą nam uniknąć cukrzycy, a co za tym idzie związanych z nią powikłań, ale także uchroni nas przed szeregiem innych chorób. Zdrowy styl życia finalnie wpływa bardzo pozytywnie na nasze samopoczucie.

Czym się objawia zaćma cukrzycowa?

Do najpopularniejszych objawów zaćmy cukrzycowej zalicza się przede wszystkim zaburzenia w ocenie odległości, a także nieostrość widzenia. Często też pacjenci skarżą się na dyskomfort przy patrzeniu na źródła światła, np. lampy mijanych wieczorową porą pojazdów. Niestety zaćma cukrzycowa z czasem postępuje i może doprowadzić do sytuacji, w której pacjent dostrzega tylko kontury przedmiotów oraz ma problemy z rozróżnianiem barw i pór dnia.