Piątek, 26 kwietnia 2024

Czym jest zaćma wtórna i jak ją usunąć?

17 listopada 2022

Zaćma powstaje na skutek stopniowego zmętniania soczewki oka. Dzieje się tak dlatego, że wraz ze starzeniem się organizmu następuje odkładanie w soczewce złogów białkowych. Duże nagromadzenie takich struktur doprowadza do osłabienia soczewki, a co za tym idzie do coraz większych problemów ze wzrokiem. W wielu przypadkach zaćma może prowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia. Schorzenie w większości przypadków diagnozowane u osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest obecnie interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Jednak u niektórych pacjentów, nawet po zastosowaniu leczenia operacyjnego, może pojawić się tzw. zaćma wtórna. Czym jest ta choroba i czy można ją usunąć?

Czym jest zaćma wtórna?

Większość pacjentów poddawanych zabiegowi usunięcia zaćmy może w pełni odzyskać wzrok. Niestety, u pewnej grupy osób może wystąpić nawrót choroby – mówimy wówczas o zaćmie wtórnej. Choroba polega na ponownym zmętnieniu i zamgleniu soczewki oka. W czasie operacji zaćmy interwencja chirurgiczna obejmuje tylko przednią część soczewki – natomiast torebka tylnej części pozostaje nienaruszona. Zaćma wtórna dotyka właśnie tylnej części soczewki. Objawy choroby mogą pojawić się zarówno w czasie kilku tygodni po operacji, jak i dopiero po kilku latach.

Jakie są przyczyny pojawiania się zaćmy wtórnej?

Główną przyczyną występowania zaćmy wtórnej u pacjentów poddanych operacji usunięcia zaćmy są po prostu powikłania pozabiegowe. Jednak nie tylko one mogą wpłynąć na pojawienie się choroby. Powodem rozwinięcia się zaćmy wtórnej mogą być błędy w trakcie przeprowadzania samego zabiegu, na przykład nieumyślne uszkodzenie torebki tylnej części soczewki oka. Takie przypadki pojawiają się jednak stosunkowo rzadko. Inną przyczyną zaćmy wtórnej mogą być różnego typu infekcje, które mogą rozwinąć się po zabiegu, jak również urazy oka. Nawrót choroby może mieć również podłoże metaboliczne. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim pacjenci z cukrzycą i innymi zaburzeniami metabolicznymi. Zaćma wtórna może wystąpić także u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Jak usunąć zaćmę wtórną?

Żaden rodzaj zaćmy nie da się wyleczyć farmakologicznie. W przypadku pacjentów z nawrotem choroby leczenie operacyjne również nie jest konieczne. Jednak usunięcie zaćmy wtórnej jest jak najbardziej możliwe – a przeprowadza się je w trakcie prostego zabiegu zwanego kapsulotomią. Kapsulotomia jest całkowicie bezbolesnym zabiegiem laserowym, mającym na celu wykonanie w środkowej części tylnej torebki oka niewielkiego otworu. Efekty są widoczne natychmiast po zabiegu. Do przeprowadzania kapsulotomii stosowane są specjalne lasery YAG (neodymowo-yagowe) i znieczulenie miejscowe. Sam zabieg trwa jedynie kilkanaście sekund, a pacjent może opuścić klinikę już 30 minut po zabiegu.