Sobota, 23 listopada 2024
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który pozwala raz na zawsze pożegnać się z okularami. Teraz dzięki osiągnięciom chirurgii okulistycznej możesz szybko, bezboleśnie i bezpiecznie pozbyć się wady wzroku.
Aby zrozumieć, na czym polega laserowa chirurgia refrakcyjna, trzeba zrozumieć mechanizm powstawania wady wzroku. Otóż z wadą wzroku mamy do czynienia wówczas, gdy rogówka oka ma nieprawidłowy kształt. Sprawia to, że promienie zamiast padać bezpośrednio na siatkówkę, odbijają się za nią lub przed nią, co sprawia, że nie widzimy ostro z daleka lub z bliska, czyli mamy do czynienia z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Laserowa korekcja wzroku to zabieg, podczas którego używa się promieniowania laserowego do modelowania rogówki. U osób mających problem z krótkowzrocznością rogówka jest spłaszczana, natomiast u dalekowidzów – uwypuklana. Możliwe do usunięcia są nawet bardzo duże wady wzroku. Obecnie korekcja laserowa daje możliwość korygowania -12,0 do +6,0 dioptrii oraz do 6,0 dioptrii cylindra. Warto jednak wiedzieć, że przy dużych i skomplikowanych wadach wzroku nie każda metoda laserowej korekcji wady jest możliwa do zastosowania – decyzję o rodzaju zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Najpopularniejsze obecnie metody laserowej korekcji wad wzroku to femtoLASIK, ReLEx® SMILE, EBK, PRK.
Kto może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku?
Zasadniczo jest to zabieg niemal dla każdego. Za minimalną granicę wiekową uważa się 21 lat – chodzi o to, by oko było już w pełni ukształtowane, a wada wzroku ustabilizowana. Zdarza się jednak, że w konkretnych przypadkach lekarze zalecają, by poczekać nieco dłużej. Nie ma natomiast górnej granicy wieku, choć warto pamiętać, że u seniorów problemem są często nie tyle klasyczne wady wzroku, co dolegliwości związane ze starczowzrocznością. Dlatego najlepsze efekty uzyskuje się u osób poniżej czterdziestego piątego roku życia.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?
Przeciwwskazania do zabiegu mogą być ogólne oraz okulistyczne. Jeśli chodzi o przeciwskazania okulistyczne to są to przede wszystkim różnego rodzaju problemy w obrębie rogówki: stożek rogówki, zbyt cienka rogówka, wrodzone patologie rogówki, choroby dystroficzne, blizny rogówki. Także choroby takie jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienia siatkówki oznaczają, że nie można wykonać zabiegu laserowego. Przeciwwskazaniami ogólnymi są natomiast następujące schorzenia: cukrzyca i inne schorzenia metaboliczne, schorzenia endokrynologiczne (choć po uregulowaniu pracy tarczycy lekami można wykonać zabieg), padaczka, stany psychotyczne, silny trądzik, zaburzenia hormonalne. Zabiegów laserowych nie wykonuje się też w okresie ciąży i karmienia piersią. U osób cierpiących na silne alergie na zabieg należy się umówić w okresie, gdy kontakt z alergenami jest zminimalizowany, a więc nie w okresie pylenia. Poza tym zabiegu laserowego nie można wykonać, jeśli pacjent jest chory – nawet zwykła infekcja i katar oznaczają, że usunięcie wady wzroku należy przełożyć na inny dzień.
Czy to bezpieczne?
Laserowe metody korekcji wad wzroku stosowane współcześnie są bardzo bezpieczne. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent przestrzega zaleceń lekarza w okresie rekonwalescencji, a także regularnie uczęszcza na wyznaczone wizyty kontrolne po zabiegu.