Czwartek, 28 marca 2024

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy - ceny w Krakowie

14 września 2022

Rozwój okulistyki pozwolił w ostatnich latach opracować nowoczesne, skuteczne i bezpieczne metody leczenia schorzeń, które jeszcze kilkanaście lat temu nieodwołalnie doprowadzały do utraty wzroku. Przykładem może być zaćma. Choroba ta dotyka głównie osoby starsze i prowadzi do stopniowego pogorszenia wzroku, aż do całkowitej ślepoty. Polega na zmętnieniu soczewki w oku pacjenta, przez co pole widzenia ogranicza się, obraz staje się coraz bardziej zamazany, a wreszcie szczegóły stają się zupełnie nierozpoznawalne. Obecna medycyna pozwala na usunięcie zaćmy poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej syntetyczną. Zabieg ten nazywany jest fakoemulsyfikacją. Zanim jednak pacjent zostanie dopuszczony do operacji, musi przejść badanie kwalifikacyjne. Jak ono przebiega i dlaczego jest tak ważne?

Jak przebiega wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy?

Przed zabiegiem usunięcia zaćmy pacjent musi przejść serię rutynowych badań, takich jak badania krwi, czy morfologia. Sama wizyta kwalifikacyjna zaś ma raczej na celu zdiagnozowanie zaćmy i jej stopnia zaawansowania, a także określenie ogólnego stanu wzroku pacjenta. W tym celu lekarz okulista przeprowadza szczegółowy wywiad. Warto zabrać ze sobą aktualnie używane okulary, potrzebne będą też informacje o przyjmowanych lekach, czy chorobach przewlekłych. Po wywiadzie pacjent zostanie poddany serii testów pozwalających określić stan wzroku. Wśród badań będą więc ocena ostrości wzroku, badanie w lampie szczelinowej, badanie dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego, ocena plamki i obwodu siatkówki, OCT plamki i biometria. Ponadto w czasie badania kwalifikacyjnego przewidziany jest czas na rozmowę z lekarzem, w czasie której wyjaśni on istotę i przebieg operacji, a także odpowie na wszystkie pytania, które może mieć pacjent. Dobrym pomysłem może być przyjście na badanie kwalifikacyjne w towarzystwie kogoś bliskiego, ponieważ do przeprowadzanych badań konieczne jest zaaplikowanie kropli rozszerzających źrenice, które powodują zamazanie widzenia na kilka godzin po badaniu.

Ile trwa wizyta kwalifikacyjna?

Badanie kwalifikacyjne to bardzo ważny element procesu usuwania zaćmy. Fakoemulsyfikacja to skuteczny i bezpieczny zabieg, ale aby zapewnić, że taki właśnie będzie, pacjent musi być odpowiednio przygotowany. Najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniej soczewki. To właśnie jest głównym celem wizyty kwalifikacyjnej. Na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu lekarz jest w stanie określić, jaka soczewka powinna zostać wszczepiona pacjentowi. Soczewki są przygotowywane indywidualnie. Dzięki temu po operacji usunięcia zaćmy nie jest już konieczne noszenie okularów. Dodatkowo pacjent ma możliwość wyboru z szerokiej gamy soczewek. Dostępne na rynku są soczewki jedno- i wieloogniskowe, z filtrami UV, czy światła niebieskiego. Dlatego też tak ważne jest aby wizyta kwalifikacyjna była kompleksowym badaniem i dogłębnym wywiadem. Może to potrwać około półtorej godziny.

Ceny wizyty kwalifikacyjnej w Krakowie

Zabieg usunięcia zaćmy nie jest operacją tanią. Ceny mogą wahać się jednak zależnie od miasta, w którym dokonywany jest zabieg i od wybranej kliniki. Nie bez znaczenia jest również wybrana soczewka. Warto wiedzieć, że operacja zaćmy jest jednym z zabiegów refundowanych przez NFZ. Czas oczekiwania może jednak wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W przypadku leczenia zaćmy prywatnie należy przygotować się na koszt nie tylko zabiegu samego w sobie, ale też badań kwalifikacyjnych i badań kontrolnych po zabiegu. W Krakowie jest kilka klinik oferujących zabieg usunięcia zaćmy. Ceny badania kwalifikacyjnego wahają się od 200zł do 350zł.