Sobota, 23 listopada 2024

Zaćma i zabieg jej usuwania a inne problemy ze wzrokiem – czy mają na siebie wpływ?

13 grudnia 2022

Zaćma i zabieg jej usuwania a inne problemy ze wzrokiem – czy mają na siebie wpływ?

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki. Sam zabieg nie jest skomplikowany, a pacjent może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy przebiegowi zaćmy towarzyszą inne schorzenia, np. jaskra. Czy zaćma i inne problemy ze wzrokiem mają na siebie wpływ? Jak wygląda w takich przypadkach leczenie zaćmy?

Zaćma i jaskra jednocześnie

Problemy ze wzrokiem najczęściej występują u osób starszych. Dzieje się tak głównie z powodu starzenia się organizmu. O ile leczenie zaćmy i jaskry nie stanowi obecnie żadnego problemu, o tyle operacje zaćmy i jaskry przeprowadzane w trakcie jednego zabiegu należą już do bardziej skomplikowanych. Operację polegającą na usunięciu jaskry i zaćmy jednocześnie nazywa się fakotrabekulektomią.

Na czym polega fakotrabekulektomia?

Zabieg polega na jednoczesnym przeprowadzeniu fakoemulsyfikacji (usunięcia zaćmy) oraz trabekulektomii (usunięcia jaskry). Fakoemulsyfikacja jest rozbiciem i usunięciem zmętniałej soczewki za pomocą lasera ultradźwiękowego. Następnie do oka wprowadza się sztuczny odpowiednik soczewki. Natomiast trabekulektomia polega na stworzeniu w oku nowej drogi, którą może odpływać ciecz wodnista z przedniej komory oka, dzięki czemu możliwe jest wyrównanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zaćma a inne problemy ze wzrokiem

Zaćmie często towarzyszą też inne problemy ze wzrokiem.Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zaćmy należy zadbać o odpowiednią higienę oczu. Wykazano, że zaćma w 1/3 przypadków ma podłoże genetyczne, dlatego osoby, w których rodzinach pojawiały się przypadki zachorowania na zaćmę, powinny regularnie odwiedzać okulistę i badać swoje oczy. W okresie letnim niektóre osoby (np. alergicy) skarżą się na wrażenie suchości i pieczenia oczu. Taki stan może przyczynić się do zmniejszenia odporności oczu na urazy oraz sprawić, że oczy staną się bardziej wrażliwe na światło. W takim czasie należy szczególnie zadbać o ich odpowiednie nawilżenie, np. stosując krople do oczu czy spędzając czas na świeżym powietrzu.

Czy operacja usunięcia zaćmy ma wpływ na inne problemy ze wzrokiem?

Operacyjne usunięcie zaćmy może przyczynić się do wyleczenia innych wad wzroku pacjenta. Dzięki zabiegowi fakoemulsyfikacji można skorygować również astygmatyzm rogówkowy. Choroba objawia się rozmazanym widzeniem, wynikającym z nieregularności kształtu rogówki. Na astygmatyzm rogówkowy cierpi około 70% pacjentów chorujących na zaćmę. Operacja usunięcia zaćmy skutecznie koryguje astygmatyzm, a pacjent może cieszyć się dobrym wzrokiem już na drugi dzień po zabiegu. Operacja usunięcia zaćmy likwiduje także problemy osób noszących okulary, ponieważ oprócz sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do oka aplikuje się także specjalny czynnik korekcyjny.