Piątek, 27 stycznia 2023

Zabieg PTK – co trzeba o nim wiedzieć?

16 marca 2020

Powstanie nowoczesnych laserów okazało się prawdziwą rewolucją w okulistyce. Dziś trudno wyobrazić sobie wysokiej klasy klinikę okulistyczną, która nie miałaby na swoim wyposażeniu nowoczesnych laserów. Zabiegi laserowe w okulistyce są dziś powszechnie stosowane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że laser pozwala na bardzo precyzyjne operowanie na tak wrażliwym narządzie, jakim jest oko.

Szczególnie, że innowacyjne techniki laserowe oparte są na sterowaniu komputerowym, co podwyższa poziom dokładności, minimalizuje ewentualne błędy związane z czynnikiem ludzkim oraz pozwala na dużo wyższy stopień zindywidualizowania zabiegu, niż miało to miejsce dotychczas. Poza tym lasery nowej generacji są bardzo bezpieczne, ponieważ działają z zupełnie inną mocą, co wyeliminowało występujący wcześniej problem termouszkodzeń w oku – wcześniej ewentualne skutki uboczne zabiegów laserowych w okulistyce wiązały się właśnie z tym.

Co ważne, innowacyjne techniki laserowe pozwalają dziś nie tylko na korekcję wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, ale też na skuteczne leczenie innych problemów natury okulistycznej. Chodzi tu między innymi o zabieg PTK.

Zabieg PTK - kliknij i koniecznie dowiedz się więcej! --->  https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/zabieg-ptk/


Czym jest zabieg PTK?
Skrót ten pochodzi od angielskiego określenia Photo Therapeutic Keratectomy co można przetłumaczyć na polski jako fotokeratektomia terapeutyczna. Nadal brzmi niejasno? Zaraz spróbujemy wyjaśnić, na czym polega ten zabieg i dla kogo jest przeznaczony.

Jakie są wskazania do zabiegu PTK?
Zabieg ten przeznaczony jest dla osób mających problemy z rogówką. Za wskazania do zabiegu uważa się między innymi dystrofię rogówki oraz jej erozję, a także zwyrodnienie lub zmętnienie rogówki, lub inne jej nieprawidłowości. Zabieg PTK może być też wykorzystywany do leczenia blizn na rogówce – na przykład będących wynikiem urazu lub pozostających po usunięciu ciała obcego tkwiącego w oku. Można też zabiegiem PTK leczyć blizny pozostałe po stanie zapalnym oka.

Jak przebiega zabieg PTK?
W zabiegu tym używa się lasera ekscymerowego, który służy do usuwania lub modelowania fragmentów rogówki. Należy podkreślić, że w tym zabiegu nie ingeruje się w głębokie warstwy rogówki, laser operuje w jej warstwach powierzchniowych do głębokości 100 mikronów.

Co można osiągnąć tym zabiegiem? Zabieg PTK poprawia ostrość widzenia, choć nie jest typowym zabiegiem laserowej korekcja widzenia. Jednak jest to skutek tego, że gdy poprawia się stan rogówki, która odpowiada za prawidłowe widzenie, to poprawia się też jego jakość. Zabieg PTK szczególnie dobre rezultaty przynosi na przykład przy zaburzeniach widzenia nocnego. To ważne przede wszystkim dla osób prowadzących samochód, bo to właśnie przy kierowaniu samochodem problemy z widzeniem po zmroku są szczególnie dotkliwe i niebezpieczne. Zabieg ten zmniejsza też różnego rodzaju dolegliwości bólowe związane z bliznami a także łzawienie czy światłowstręt oraz problemy z rozszczepianiem światła.

Gdzie można skorzystać z zabiegu PTK?
Zabiegi PTK wykonywane są w wyspecjalizowanych klinikach okulistycznych. W Warszawie i Krakowie można je wykonać w klinice Vidium Medica. Jest to klinika specjalizująca się w laserowych zabiegach okulistycznych, nie tylko PTK, ale też w laserowej korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność czy nadwzroczność oraz astygmatyzm.