Piątek, 26 kwietnia 2024

Zabieg SMILE - najnowocześniejsza metoda korekcji laserowej

11 lutego 2021

Laserowa korekcja wzroku jest coraz częściej wybieraną opcją przez pacjentów, którzy chcą na dobre pozbyć się wady wzroku. Obecnie szpitale i kliniki okulistyczne oferują kilka różnych metod leczenia wzroku za pomocą lasera, zależnie od potrzeb i preferencji pacjenta. Nie każda operacja jest zalecana w każdym wypadku. Konkretne zabiegi najlepiej sprawdzają się w określonych przypadkach. Lekarz okulista pomoże pacjentowi zrozumieć proponowane zabiegi i zdecydować.
Najnowszą i najnowocześniejszą metodą korekcji laserowej jest metoda SMILE. Dostępna zaledwie od około 10 lat, jest jednak bezpieczną, szybką i coraz chętniej wybieraną opcją na laserową operację oczu.
 

Zabieg SMILE - co to jest?

Już sama nazwa miło się kojarzy - smile oznacza przecież „uśmiech” po angielsku. Pełna nazwa zabiegu to jednak ReLEx SMILE, co stanowi podwójny akronim. ReLEX, czyli Refractive Lenticule Extraction, oraz SMILE czyli Small Incision Lenticule Extraction. Nazwa ta w skrócie opisuje już na czym polega operacja. Jest to usunięcie z oka soczeweczki przez małe nacięcie wykonane za pomocą lasera. A czym jest soczeweczka? Mianem tym określa się niewielką część rogówki, która zostaje usunięta w ramach zabiegu. Pozwala to na zmianę kształtu rogówki, a co za tym idzie - poprawę wady wzroku.
Jako największą zaletę zabiegu SMILE w porównaniu z innymi metodami określa się brak konieczności stworzenia płatka rogówki. W dotychczasowych metodach korekcji laserowej (tak zwane operacje drugiej generacji) nacięcie obejmowało niemal cały okrąg na rogówce, tworząc płatek, który jest następnie przesuwany, by dokonać korekcji laserem. Minusem tej metody jest jednak ryzyko późniejszych uszkodzeń, czy przemieszczeń płatka. W metodzie SMILE nacięcie jest tak maleńkie, ze nie grozi tego typu skutkami ubocznymi. Ponadto, po zabiegu SMILE rzadziej występuje zespół suchego oka, jako, że operacja nie ingeruje bardzo w nerwy rogówki odpowiedzialne za tworzenie filmu łzowego, co lepiej utrzymuje nawilżenie oka.
 

Zabieg SMILE jako metoda walki z krótkowzrocznością i astygmatyzmem

Zabieg SMILE pozwala obecnie na skorygowanie wad krótkowzroczności i astygmatyzmu. Nie jest to metoda pozwalająca na leczenie dalekowzroczności. Operacja z użyciem metody SMILE skutecznie koryguje krótkowzroczność od -0,50 do nawet -10,00 dioptrii, astygmatyzm zaś do 5,00 dioptrii. Może też zostać polecona przez lekarza osobom, u których występuje połączenie tych dwóch wad wzroku. Aby zostać poddanym operacji SMILE, pacjent musi najpierw przejść szczegółowe badania kwalifikacyjne. Następnie okulista podejmuje decyzję, czy pacjent może zostać dopuszczony do zabiegu. Ostateczna decyzja o przystąpieniu operacji należy jednak, oczywiście, do pacjenta.
Dolegliwości tuż po zabiegu nie są bardzo dokuczliwe i mijają stosunkowo szybko. Pacjent może odczuwać pieczenie i podrażnienie oka, uczucie to jednak mija już po kilku godzinach. Pełna rekonwalescencja jest również dużo krótsza niż w przypadku innych metod laserowych, ze względu na dużo mniejszą inwazyjność w rogówkę. 
Przeciwwskazania do zabiegu SMILE są takie same, jak do każdej innej operacji laserowej. Nie przeprowadza się go raczej u osób poniżej 21 roku życia, ani u osób powyżej 55 roku życia. Operacji laserowych unika się też u osób w ciąży i w okresie karmienia. Innymi powodami niezakwalifikowania do zabiegu może być też zbyt duża wada wzroku, zbyt cienka rogówka, niestabilna wada wzroku, a także inne choroby oczu, jak zaćma, czy jaskra. Istotne są też inne choroby, na które może cierpieć pacjent, na przykład nowotwory, cukrzyca, czy choroby tarczycy.