Czwartek, 9 maja 2024

AMD a promieniowanie UV

29 października 2022

Powszechnie wiadomo, że słońce może mieć bardzo negatywny wpływ na naszą skórę. Nie na darmo każdej wiosny półki sklepowe wypełniają się produktami do ochrony przed promieniowaniem UV - mleczkami, sprayami i balsamami. Przyzwyczajono nas, że jest to konieczny element wyposażenia kosmetyczki, zwłaszcza latem. Dużo mniej jednak mówi się o szkodliwym wpływie promieni UV na nasze oczy. A ochrona oczu przed słońcem jest równie ważna co ochrona skóry. Promieniowanie ultrafioletowe może bowiem przyczynić się do rozwoju chociażby zwyrodnienia plamki żółtej, które jest bardzo poważną chorobą oczu.

AMD - co to jest?

Skrót AMD pochodzi od angielskiego age related macular degeneration, czyli związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Wbrew nazwie jednak nie jest ono związane wyłącznie z wiekiem. Do wystąpienia AMD przyczynić się może wiele faktorów, między innymi palenie papierosów, cukrzyca, czy właśnie promieniowanie UV. AMD może wystąpić w dwóch postaciach. Większość przypadków to tak zwane suche zwyrodnienie plamki żółtej. Występuje rzeczywiście u osób starszych, po 50 roku życia. Polega na powolnym obumieraniu komórek światłoczułych w plamce żółtej w oku, co powoduje stopniowe zanikanie widzenia, szczególnie w centralnej części pola widzenia. Druga odmiana AMD to wysiękowa, zwana też mokrą. Ta dotyka częściej osoby młodsze i ma gwałtowniejszy przebieg. W tym przypadku na plamce żółtej rozwijają się nieprawidłowe, patologiczne naczynia krwionośne, co także powoduje problemy z widzeniem, a niejednokrotnie całkowitą utratę wzroku. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą nieuleczalną. Obecna medycyna pozwala jedynie spowolnić nieco przebieg choroby za pomocą specjalnych zastrzyków stosowanych prosto na oczy pacjenta.

Czy promieniowanie UV ma wpływ na zwyrodnienie plamki żółtej?

Czym właściwie jest promieniowanie UV? Słońce wysyła w kierunku Ziemi olbrzymie ilości promieniowania o różnych częstotliwościach. Część z nich określa się jako ultrafiolet. Występuje kilka rodzajów promieniowania ultrafioletowego. Mówi się o UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVC praktycznie nie dociera do Ziemi dzięki chroniącej ją warstwie ozonowej. Promieniowanie UVA i UVB natomiast dociera do Ziemi i powoduje zmiany w naszych organizmach. Może przyczynić się do rozwoju raka skóry, a w oczach - uszkodzić siatkówkę, w tym plamkę żółtą. Ponieważ zaś plamka żółta jest w dużej mierze odpowiedzialna za widzenie centralne, jej uszkodzenie grozi nieodwracalnymi zmianami wzroku. Wystawianie się bez ochrony na światło słoneczne zwiększa ryzyko zachorowania na AMD w przyszłości, nawet jeśli na dzień dzisiejszy nie widzimy żadnych zmian w naszym widzeniu.

Jak chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Najlepszą ochroną oczu przed promieniowaniem UVA i UVB są okulary przeciwsłoneczne. Ważne jest jednak, by były one dobrej jakości. Kupując okulary kieruj się kilkoma zasadami. Kupuj okulary raczej u optyka, niż w sklepach wielobranżowych, czy dyskontach. W sklepie specjalistycznym łatwiej znajdziesz wysokiej jakości produkt. Najlepszą ochronę zapewniają okulary o filtrze UV 400. Zwróć też uwagę, czy okulary mają naklejkę CE oznaczającą, że produkt jest zgodny z wymaganiami Unii Europejskiej. Okulary przeciwsłoneczne występują w kilku kategoriach - od 0 do 4. Kategorie określają, ile światła przepuszczają okulary. Im wyższa kategoria, tym mniejsza przepuszczalność światła. Optymalne są okulary o kategorii 3, przepuszczające do 18% światła. Warto też zdecydować się na szkła w kolorze brązowym, lub szarym, te bowiem nie zaburzają widzenia. Pamiętaj, że od wyboru okularów może zależeć zdrowie Twoich oczu w przyszłości, nie warto więc szczędzić czasu, ani pieniędzy na wybór opowiednich.