Sobota, 23 listopada 2024
Wady wzroku są bardzo powszechne. Ostrożne szacunki pokazują, że blisko połowa Polaków ma problemy z prawidłowym widzeniem. Jakiego rodzaju wady wzroku występują najczęściej i co jest ich przyczyną?
Wady wzroku coraz częściej uważane są za choroby cywilizacyjne. Rzecz jasna występowały zawsze, ale ich powszechność w dzisiejszych czasach nasuwa przypuszczenie, że są one związane z tym, jak żyją współcześni ludzie. I rzeczywiście nasza cywilizacja nie jest przyjazna oczom.
Przede wszystkim – zanieczyszczenia. Smog, pył, spaliny – to wszystko negatywnie odbija się na zdrowiu oczu i powoduje podrażnienia. Poza tym powszechność pracy przy komputerze oraz innych aktywności z użyciem ekranów są bardzo męczące dla wzroku. Warto sobie uświadomić, że wpatrywanie się przez kilka godzin w monitor komputera lub ekran smartfona jest aktywnością zupełnie sprzeczną z tym, do czego nasze oczy przystosowały się na drodze ewolucji.
Naturalne dla nas było patrzenie daleko i na średnie dystanse, swobodne przenoszenie oczu między punktami o różnym oddaleniu. Stała akomodacja wymuszała aktywność oka. Patrzenie w jeden punkt położony blisko, w dodatku w połączeniu z migotliwym, sztucznym światłem emitowanym przez ekrany fatalnie wpływ na wzrok. Dziś już wiadomo, że taki tryb życia szczególnie u dzieci sprzyja rozwojowi wad wzroku.
Wady wzroku – co sprawia, że źle widzimy?
Prawidłowo funkcjonujący narząd wzroku sprawia, ż widzimy ostro przedmioty położone zarówno blisko, jak i daleko, a także w gorszym świetle, czy bez względu na ich kolory. Jeśli któryś z tych czynników sprawia, że obraz rozmywa się, mamy do czynienia z wadą wzroku. Patrząc na to od strony optyki – widzimy prawidłowo, gdy promienie załamują się na siatkówce. Jeśli jednak rogówka jest źle ukształtowana, promienie trafiają za siatkówkę lub przed nią, a obraz staje się nieostry.
Najczęściej spotykane wady wzroku to
Nadwzroczność. Polega na tym, że widzimy ostro na duże odległości, natomiast obraz widziany z bliska jest niewyraźny. To efekt załamywania się promieni za siatkówką.
Krótkowzroczność to wada, która powstaje, gdy promienie załamują się przed siatkówką. Wówczas z bliska widzimy dobrze, natomiast dalej położone przedmioty są niewyraźne.
Astygmatyzm to wada, która powstaje, gdy promienie załamują się w sposób nierównomierny. Dzieje się tak, gdy rogówka nie jest kulista, ma na przykład kształt nieco spłaszczony.
Daltonizm to wada wzroku polegająca na trudnościach z odróżnianiem kolorów.
Wadą wzroku o nieco innym charakterze jest starczowzroczność. Jak sama nazwa wskazuje, to wada, która pojawia się wraz z wiekiem. Jest ona efektem coraz słabszej akomodacji, czyli zdolności oka do przestawiania się z patrzenia daleko na patrzenie blisko i odwrotnie. Pierwsze objawy tego schorzenia można zauważyć już krótko po czterdziesty h urodzinach. Starczowzroczność objawia się trudnościami w wyraźnym widzeniu z bliska, dlatego na przykład do czytania czy prac precyzyjnych osoby dojrzale często muszą używać okularów.
Jak sobie radzić z wadami wzroku?
Najpopularniejsze jest po prostu korygowanie ich odpowiednio dobranymi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Obecnie duże możliwości daje też chirurgia refrakcyjna – laserowe metody korekcji wad wzroku pozwalają całkowicie usunąć problem, przywracając pełną ostrość widzenia. Są one oferowane przez każdą dobrą klinikę okulistyczną. Zabiegi laserowego usuwania wad wzroku są bezbolesne oraz bardzo bezpieczne i znacząco poprawiają komfort życia pacjentów.