Czwartek, 9 maja 2024

AMD a okulary przeciwsłoneczne

5 października 2022

Jedną z najpoważniejszych chorób oczu, na jakie można zapaść jest z pewnością zwyrodnienie plamki żółtej. To schorzenie dotykające najczęściej osoby starsze - po 70 roku życia. Zdarza się również u osób już po 50 roku życia, jednak zdecydowanie rzadziej, a u osób jeszcze młodszych jest zupełną rzadkością. Należy jednak pamiętać, że na jej rozwój wpływa szereg faktorów i naszych własnych decyzji podejmowanych w ciągu całego życia. Dlaczego już w młodym wieku możemy się chronić przed potencjalnym zachorowaniem na zwyrodnienie plamki żółtej poprzez szereg działań profilaktycznych. Nie zagwarantuje to, że na starość nie zachorujemy, jednakże zmniejszymy prawdopodobieństwo, że do tego dojdzie. Przede wszystkim jednak warto się dowiedzieć, czym jest zwyrodnienie plamki żółtej, i co jest jego przyczyną.

Co to jest AMD?

AMD, czyli age-related macular degeneration to inna nazwa zwyrodnienia plamki żółtej. Atakuje ona część siatkówki zwaną właśnie plamką żółtą. Jest to niewielki obszar na siatkówce, jest on jednak kluczowy w poprawnym widzeniu, zwłaszcza centralnej części pola widzenia. To w plamce żółtej znajduje się najwięcej komórek światłoczułych odpowiedzialnych za odbieranie światła na siatkówce, dzięki czemu widzimy. Z wiekiem komórki światłoczułe mogą ulegać degeneracji, a plamka żółta traci swoje funkcje. Niejednokrotnie następuje to najpierw w jednym oku, przez co początkowo trudno zauważyć objawy. Z czasem jednak widzenie najczęściej pogarsza się w obu oczach. Coraz trudniejsze staje się czytanie, prowadzenie samochodu, czy inne podobne codzienne czynności. Obraz staje się niewyraźny i zamazany, zwłaszcza w centralnej części pola widzenia, które z czasem może stać się jedną ciemną plamą. Choć widzenie obwodowe najczęściej pozostaje niezmienione, bez wyraźnego obrazu w centrum pola widzenia trudno radzić sobie nawet z prostymi czynnościami.

Przyczyny AMD

Główną przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej jest wiek. Nie jest to jednakże jedyny faktor wpływający na rozwój tej choroby. Ponieważ AMD często powiązane jest z innymi schorzeniami, takimi, jak miażdżyca, cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze, duży wpływ na stan plamki żółtej ma nasza dieta. Unikając potraw zbyt tłustych i ciężkich i nie nadużywając cukru chronimy się przed chorobami takimi, jak wymienione powyżej, a dzięki temu chronimy też nasze oczy przed potencjalnym zwyrodnieniem plamki żółtej. Do innych przyczyn występowania AMD zalicza się uwarunkowania genetyczne, palenie tytoniu, czy długotrwałe wystawienie na światło słoneczne.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne są tak ważne?

Światło słoneczne dociera do Ziemi z dużą ilością promieniowania ultrafioletowego. Większa część tego promieniowania zatrzymywana jest przez warstwę ozonową w atmosferze naszej planety, promieniowanie o określonych częstotliwościach jednak dociera do powierzchni. To promieniowanie nazywamy UVA i jest ono groźne dla naszej skóry oraz oczu. Dlatego istotne jest, aby chronić się przed światłem słonecznym. Na skórę pomoże krem z filtrem, oczy natomiast możemy chronić za pomocą okularów słonecznych. Ciemne szkła służą dla komfortu widzenia, by nie mrużyć oczu w ostrym świetle i widzieć wyraźnie mimo blasku. Aby jednak okulary służyły faktyczną ochroną muszą być wyposażone w filtr promieni ultrafioletowych UVA. Zawsze więc warto sprawdzać, jaki filtr mają okulary, które planujemy kupić, żeby nie okazało się, że jest to jedynie modne i wygodne akcesorium bez rzeczywistego wpływu na ochronę naszego wzroku.