Sobota, 23 listopada 2024

Najczęstsze objawy zaćmy

29 grudnia 2022

Zaćma, polegająca na mętnieniu soczewki oka, dotyka najczęściej osób starszych. Ma to związek z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Soczewka pełni w naszych oczach bardzo ważną funkcję. Jej zadaniem jest skupianie wpadających do gałki ocznej promieni świetlnych w taki sposób, by obraz powstający na siatkówce był ostry i wyraźny. Jednak soczewka, podobnie jak każda inna część ciała, po prostu się starzeje. Jest to zjawisko nieuniknione, choć nie u każdego przebiega z jednakowym nasileniem. Jeszcze jakiś czas temu zaćma oznaczała wyrok na całe życie. Na szczęście dziś chorobę można skutecznie leczyć. Wszystko dzięki szybkiej i bezbolesnej operacji zwanej fakoemulsyfikacją. Niestety, wiele osób wciąć nie zdaje sobie sprawy z faktu, że bagatelizowanie symptomów zaćmy może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Nieleczona katarakta nie tylko znacznie obniża jakość życia, lecz w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet ślepotą. Jakie dolegliwości występują w przebiegu zaćmy? Które symptomy powinny nas zaniepokoić?

Pierwsze symptomy zaćmy

Wiele osób w średnim wieku lekceważy postępujące problemy ze wzrokiem. Takie symptomy często są uznawane za początki zwyczajnego pogarszania się wzroku na starość. Jednak o ile pogłębiające się wady refrakcji (krótko- i dalekowzroczność) da się z powodzeniem skorygować dobrze dobranymi okularami, w przypadku zaćmy taka metoda nie przynosi żadnego rezultatu. Nierzadko zdarza się też tak, że początkowe objawy katarakty są po prostu niezauważane: nie wiążą się bowiem z żadnymi dolegliwościami bólowymi czy chociażby zaczerwienieniem oczu. Dolegliwości mogą rozwijać się latami, prędzej czy później stając się coraz bardziej uciążliwe. To zwykle wtedy osoba z zaćmą zgłasza się do okulisty.

Najczęściej pojawiające się objawy zaćmy

Z biegiem czasu katarakta coraz silniej daje o sobie znać. Typowe objawy manifestują się zazwyczaj po pięćdziesiątce. Choć pogorszenie wzroku w tym wieku niekoniecznie musi być spowodowane zaćmą, w wielu przypadkach tak właśnie się dzieje. Postępujące zmiany w soczewce oka mogą wywoływać cały szereg dolegliwości. Podstawowym objawem jest wspomniane wcześniej pogorszenie ostrości widzenia. W związku z tym, że soczewka traci naturalną dla siebie przejrzystość, dostające się do oka wiązki światła nie mogą być prawidłowo skupiane na siatkówce. Chorzy odczuwają to jako zamglenie obrazu i rozmazanie konturów przedmiotów (zwłaszcza z bliskiej odległości). Wiele osób porównuje to do specyficznego wrażenia patrzenia przez mgłę lub zabrudzoną szybę. Kolejnym symptomem wskazującym na zaćmę jest nadwrażliwość na światło: pacjenci twierdzą, że są oślepiani nawet przez światło o niewielkim natężeniu. Typowe dla bardziej zaawansowanych stadiów katarakty są problemy z rozróżnianiem barw. Kolory stają się coraz bardziej rozmyte, a ich nasycenie słabnie. Objawom często towarzyszą zaburzenia orientacji przestrzennej oraz kłopoty z oceną odległości wynikające z niemożności wyraźnego widzenia zarysu przedmiotów. W przypadku rzadko występującej zaćmy wrodzonej, występującej u niemowląt i małych dzieci, typowym objawem jest zez i częste mrużenie oczu. Jeśli zaobserwujemy u siebie którekolwiek z wymienionych symptomów powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Diagnozowanie zaćmy jest bardzo proste – najczęściej wystarczą podstawowe badania okulistyczne (badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka).