Sobota, 23 listopada 2024
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Szczególnie, jeśli należymy do grupy osób po czterdziestym roku życia – z każdym orkiem ryzyko zachorowania jest większe. O tym, jak bardzo powszechne jest AMD świadczą liczby – okuliści oceniają, że w Polsce każdego roku wykrywa się dwadzieścia tysięcy nowych przypadków. Na całym świcie chorują już miliony ludzi.
Pierwsze objawy AMD chorzy często mylą z pogarszaniem się widzenia. Jednak od klasycznej wady wzroku AMD różni to, że obraz nie staje się równomiernie niewyraźny. Zdecydowanie traci natomiast ostrość w centrum pola widzenia, podczas gdy obrzeza są ostre. Może się nawet zdarzyć, że w środku obrazu widzimy czarną plamę. Poza tym typowe dla zwyrodnienia plamki żółtej są też problemy z czytaniem, gdy początek i koniec tekstu widzimy wyraźnie, natomiast jego środek jest mocno rozmazany. Również falowanie i załamywanie się linii prostych w obrazie może sugerować problemy z plamką żółtą.
Profilaktyka AMD jest trudna, bo wiele czynników ryzyka jest od nas niezależnych – przede wszystkim chodzi tu o wiek, kolor oczu (niebieski) oraz płeć – zdecydowanie częściej chorują kobiety. Warto jednak wiedzieć, że na przykład palenie papierosów aż sześciokrotnie podnosi ryzyko AMD, a w razie pojawienia się choroby przyspiesza jej rozwój i sprzyja pojawieniu się trudniejszej w leczeniu i groźniejszej wysiękowej postaci AMD. AMD ma dwie postacie, które znacząco różnią się od siebie. Oto one.
Sucha postać zwyrodnienia plamki żółtej jest zdecydowanie częściej spotykana. Szacuje się, że występuje u osiemdziesięciu procent chorych na AMD. Co ją charakteryzuje? Przede wszystkim – zdecydowanie łagodniejszy przebieg. Niestety, ma to też swoje wady. Ponieważ sucha postać AMD rozwija się powoli, chorzy zwlekają z pojawianiem się u okulisty. Szczególnie, że na chorobę tę zapadają osoby w wieku dojrzałym, łatwo przychodzi im uznać, że to naturalne dla procesów starzenia pogorszenia jakości widzenia. Tymczasem, choć AMD w postaci suchej rozwija się dość łagodnie, warto pamiętać, że im szybciej znajdziemy się pod opieką okulisty i rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na zachowanie dobrej jakości widzenia przez długie lata. Jeśli zlekceważymy ten problem, może dojść do rozwoju zdecydowanie groźniejszej postaci choroby, czyli AMD typu wysiękowego.
Mokra lub inaczej wysiękowa postać AMD to typ zwyrodnienia plami żółtej, który występuje zdecydowanie rzadziej. W przeciwieństwie do postaci suchej pojawia się nie tylko u osób dojrzanych, na schorzenie to mogą zapaść także osoby młode. Co charakteryzuje tę postać AMD? Przede wszystkim – bardzo szybki i gwałtowny postęp choroby. Pogorszenie jakości widzenia jest zdecydowanie większe, a zmiany trudniejsze do wyleczenia. W przypadku wysiękowej postaci AMD dochodzi do nieprawidłowości w obrębie ukrwienia oka. Narząd zaczyna więc wytwarzać dodatkowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Uszkadzają one siatkówkę, powodując blizny, co fatalnie odbija się na jakości widzenia. Należy pamiętać, że nieleczone AMD typu wysiękowego w aż dziewięciu przypadkach na dziesięć skończy się całkowitą utratą wzroku! To właśnie ta choroba odpowiada najczęściej za pojawienie się ślepoty u dorosłych ludzi