Sobota, 23 listopada 2024

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu usunięcia zaćmy?

28 października 2022

Operacja usunięcia zaćmy jest jedyną w pełni skuteczną metodą przywrócenia widzenia pacjentom zmagającym się ze zmętnieniem soczewki. Postęp medycyny jest po tym względem ogromny. Jeszcze kilkanaście lat temu po wykonaniu takiego zabiegu pacjent musiał pozostawać w szpitalu przez co najmniej kilka dni; konieczne było także noszenie do końca życia bardzo mocnych okularów. Współcześnie zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest w ramach chirurgii jednego dnia, a pacjent w niedługim czasie po operacji może wrócić do domu. Aby okres rekonwalescencji przebiegał pomyślnie, po operacji konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Unikanie intensywnego wysiłku

Podstawowym zaleceniem obowiązującym dla pacjentów po operacji usunięcia zaćmy jest oszczędzanie się i minimalizowanie wysiłku. Należy unikać intensywnej aktywności fizycznej i na jakiś czas powstrzymać się od uprawiania sportu. W okresie rekonwalescencji osoby po przebytym zabiegu nie powinny podnosić rzeczy o wadze powyżej 5 kg. Zalecane jest unikanie schylania się i napinania mięśni brzucha. Należy powstrzymać się też przed chodzeniem na basen i do sauny. Unikanie wysiłku jest konieczne w celu zminimalizowania ryzyka zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Oczywiście rezygnacja z wykonywania podstawowych, codziennych czynności nie jest konieczna, a osoba po operacji usunięcia zaćmy nie musi leżeć w łóżku.

Zabezpieczenie zoperowanego oka

Aby zoperowane oko jak najszybciej się zagoiło, konieczne jest dokładne zabezpieczenie go przed dostaniem się do środka ciał obcych. Do około tygodnia po operacji zaleca się noszenie opatrunku. Po zdjęciu opatrunku należy unikać pocierania oka, nawet w momencie, gdy poczuje się swędzenie. Należy także powstrzymać się od jakiegokolwiek uciskania zoperowanego oka. Jeśli w obrębie zoperowanego oka pojawi się wydzielina, nie wolno ścierać jej palcem, lecz należy używać do jej usunięcia czystego wacika nasączonego wodą. Kładąc się do łóżka najlepiej przez jakiś czas unikać spania na boku po stronie zoperowanego oka oraz nie spać na brzuchu. W okresie pooperacyjnym najlepiej spać na plecach.

Stosowanie kropli

W okresie rekonwalescencji pacjenci najczęściej otrzymują zalecenie zakrapiania zoperowanego oka kroplami antybiotykowo-steroidowymi, które pomagają w uniknięciu infekcji. Krople trzeba aplikować przez około 3-4 tygodnie. Przed zakropieniem oczu należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. Podczas aplikacji nie wolno dotykać końcówką dozownika gałki ocznej, powieki ani rzęs. Aby prawidłowo zaaplikować krople należy lekko odciągnąć dolną powiekę i delikatnie wkropić do oka jedną kroplę. Po aplikacji najlepiej jest zamknąć oczy na około minutę.

Badania kontrolne

Po operacji usunięcia zaćmy konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych. Pierwsze badanie przeprowadza się już na drugi dzień po zabiegu. Kolejne badanie jest wykonywane po upływie tygodnia.

Odpowiednia dieta

W okresie pooperacyjnym najlepiej stosować zbilansowaną dietę, zawierającą duże ilości warzyw i owoców.