Piątek, 29 marca 2024

Czym jest zaćma cukrzycowa i co trzeba o niej wiedzieć?

15 listopada 2022

Zaćma jest chorobą polegającą na stopniowym zmętnieniu soczewki oka. To jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna okulistyka. Jak dotychczas nie wynaleziono żadnej metody farmakologicznej, pozwalającej wyeliminować lub chociażby zahamować postępowanie zaćmy. Na szczęście osoby z zaćmą mogą w pełni odzyskać dobry wzrok na drodze operacyjnej. Istnieje kilka rodzajów zaćmy. Każdy charakteryzuje się nieco innymi cechami. Jednym z wariantów zaćmy jest zaćma cukrzycowa, nazywana także cukrzycową chorobą oczu. Według danych pochodzących z WHO, cukrzyca stała się już chorobą społeczną, a na całym świecie walczy z nią kilkaset milionów ludzi. Czym jest zaćma cukrzycowa i co trzeba o niej wiedzieć?

Zaćma cukrzycowa – podstawowe informacje

Jak wskazuje nazwa, zaćma cukrzycowa jest dolegliwością dotykającą osób z cukrzycą, będąc jej swoistym powikłaniem. Ten rodzaj zaćmy jest ściśle związany ze zmianami, jakie powstają w obrębie soczewki na skutek wahań glikemii organizmu. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby z cukrzycą typu 2, nieco mniejszy odsetek zachorowalności na zaćmę diagnozuje się u pacjentów z cukrzycą typu 1. Praktyka okulistyczna pokazuje, że problemy ze wzrokiem na podłożu cukrzycowym częściej występują u kobiet. Zaćma cukrzycowa może występować zarówno u osób starszych, jak i u osób w wieku młodzieńczym.

Objawy zaćmy cukrzycowej

Objawy zaćmy cukrzycowej nie są specyficzne wyłącznie dla tego rodzaju zaćmy. Równie dobrze mogą pojawić się w innych wariantach choroby. Jednak osoby chorujące na cukrzycę powinny ze zwiększoną starannością kontrolować stan swojego wzroku. Jednym z podstawowych objawów zaćmy cukrzycowej jest postępująca nieostrość widzenia. Ze względu na zmętnienie soczewki oka pojawiają się coraz większe problemy z patrzeniem w stronę źródła światła. W polu widzenia mogą pojawić się plamki. Chorzy bardzo często sygnalizują także nasilające się problemy z ocenianiem odległości. W zaawansowanym stadium choroby może pojawić się niewrażliwość na kolory i bardzo silne zaburzenia widzenia, często mogące doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Metody leczenia zaćmy cukrzycowej

W przypadku zaćmy cukrzycowej należy bezwzględnie podjąć jak najszybsze leczenie. U osób z cukrzycą postępowanie choroby następuje wyjątkowo szybko i może w krótkim czasie doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Osoby chorujące na cukrzycę powinny pozostawać pod stałą kontrolą okulistyczną. Postępowanie po operacji i rehabilitacja

Postępowanie pooperacyjne w pierwszej kolejności polega na kontroli okulistycznej.

Po operacji usunięcia zaćmy bardzo ważny jest także okres rehabilitacji. Przez okres około 3-4 tygodni zalecane jest stosowanie specjalnych kropli antybiotykowo-steroidowych. Poza tym bardzo ważne jest unikanie zbytniego przemęczania i powstrzymywanie się przez jakiś czas od intensywniejszego wysiłku fizycznego. W przypadku, gdy choroba dotknęła osobę z cukrzycą, niezbędne jest także przestrzeganie właściwej diety.