Piątek, 26 kwietnia 2024

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji usunięcia zaćmy?

14 grudnia 2022

Zaćma to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka. Pierwszym objawem są przede wszystkim zaburzenia widzenia. Obraz staje się niewyraźny i rozmyty. W niektórych przypadkach zaćma może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę zwiększa się wraz z wiekiem. Na zaćmę najczęściej chorują osoby starsze, jednak nie jest to regułą – schorzenie może pojawić się także u młodszych osób, np. tych z krótkowzrocznością czy chorujących na cukrzycę. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na całkowite tego uciążliwego problemu.

Zabieg usunięcia zaćmy

Pomimo tego, że jak dotąd nie odkryto jeszcze skutecznego leczenia farmakologicznego, usunięcie zaćmy jest możliwe na drodze operacyjnej. Sam zabieg nie jest skomplikowany i najczęściej trwa 15-20 minut. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a w trakcie operacji pacjent zachowuje pełną świadomość.

Po operacji usunięcia zaćmy

Zabiegi usunięcia zaćmy przeprowadzane są najczęściej w zakresie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może opuścić klinikę niemal od razu po zakończeniu operacji.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji usunięcia zaćmy?

Po zabiegu konieczne jest wykonanie badań kontrolnych – jedno przeprowadzane jest na drugi dzień, a drugie za tydzień. Przez około tydzień należy nosić na zoperowanym oku opatrunek zabezpieczający. Najlepiej, aby jego wymianą zajmowali się bliscy pacjenta. Zastosowanie opatrunku przyspieszy czas gojenia soczewki oraz zabezpieczy ją przed dostaniem się do środka wody. W okresie pooperacyjnym, przez około 3-4 tygodnie należy przyjmować krople antybiotykowo-steroidowe. Do całkowitego zagojenia rogówki potrzebny jest zwykle około miesiąc, w trakcie którego należy się oszczędzać (np. nie podejmować zbyt intensywnej aktywności fizycznej). Po okresie rekonwalescencji pacjent może wrócić do normalnej aktywności. W związku z tym, że w trakcie zabiegu w miejsce usuniętej zmętniałej soczewki wszczepiana jest sztuczna soczewka, pacjent może w pierwszych dniach po operacji mieć uczucie ciała obcego w oku. To wrażenie przechodzi zazwyczaj w krótkim czasie.