Sobota, 23 listopada 2024

Rodzaje jaskry

17 października 2019

Jaskra jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu. Niestety, nie wszystkie przypadki tego poważnego schorzenia bywają diagnozowane lub są wykrywane za późno. Być może jest tak dlatego, że jaskra przez wiele lat może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Choroba, polegająca na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego, rozwija się latami, podczas gdy chorzy mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości. Czasami jaskra jest wykrywana podczas rutynowej kontroli u okulisty. Na zwiększone ryzyko zachorowania narażone są zwłaszcza osoby po czterdziestym roku życia. Podwyższone ryzyko zachorowania dotyczy również osób krótkowzrocznością, wadą wzroku większą niż -4 dioptrie, cukrzycą, miażdżycą i anemią. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego może dojść także w następstwie mechanicznych uszkodzeń oka. Duże znaczenie mają tu również czynniki genetyczne. Osoby, w których rodzinie występowały przypadki jaskry, są do 8 razy bardziej narażone na zachorowanie.

Na czym polega jaskra?
Powiedzieliśmy już, że jaskra jest związania z uszkodzeniami w obrębie nerwu wzrokowego. Lecz co to właściwie oznacza? Nerw wzrokowy jest strukturą odpowiedzialną za przekazywanie informacji z oka do mózgu. Do zrozumienia sposobu powstawania jaskry niezbędne jest również wyjaśnienie, czym jest ciecz wodnista oraz kąt przesączania. Ciecz wodnista jest przezroczystym płynem produkowanym w oku. Jest on konieczny dla zapewnienia gałce ocznej właściwego naprężenia. Z kolei kąt przesączania jest kątem znajdującym się pomiędzy tęczówką a rogówką. W kącie przesączania następuje odpływ cieczy wodnistej oka do krwioobiegu. Jeżeli odpływ cieczy wodnistej z oka jest ograniczony, automatycznie następuje podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zbyt wysokie ciśnienie skutkuje uciskaniem nerwu wzrokowego, co może doprowadzić do jego upośledzenia.

Rodzaje jaskry
W literaturze medycznej mówi się o kilku rodzajach jaskry. Najpopularniejszym kryterium podziału jest mechanizm jej powstawania związany z kątem przesączania. Pod tym względem mówimy o jaskrze otwartego kąta przesączania oraz jaskrze zamykającego się kąta przesączania. Jaskrę można podzielić również biorąc pod uwagę okoliczności jej powstania. W tym przypadku chorobę dzielimy na pierwotną i wtórną.
 

Kliknij i dowiedz się więcej o rodzajach jaskry --->  https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/rodzaje-jaskry/


Jaskra otwartego kąta przesączania
Jaskra otwartego kąta przesączania (zwana także jaskrą szerokiego kąta przesączania) stanowi aż 80% przypadków wszystkich rozpoznań. W tym przypadku dochodzi do stopniowego utrudnienia wypływania cieczy wodnistej z oka. Uszkodzenie nerwu wzrokowego następuje powoli, a pacjent nie czuje żadnych dolegliwości bólowych.

Jaskra zamykającego się kąta przesączania
W tym przypadku dochodzi do blokowania odpływu cieczy wodnistej z oka przez tęczówkę. Może do niego dojść na skutek silnego stresu lub powiększenia źrenic. Jaskra zamykającego się kąta przesączania przebiega gwałtownie, a włókna tworzące nerw wzrokowy mogą zostać upośledzone w bardzo krótkim czasie. W tym przypadku pacjent odczuwa silny ból głowy i oczu oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, wymioty). W tym przypadku należy natychmiast udać się do lekarza.