Piątek, 26 kwietnia 2024

Czym jest zaćma jądrowa – objawy oraz leczenie

18 października 2022

Zaćma jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób oczu. Ryzyko pojawienia się choroby zwiększa się wraz z wiekiem – z powodu stopniowego odkładania się złogów białkowych następuje coraz większe zmętnienie soczewki, doprowadzając do zaburzeń widzenia, a niekiedy nawet do całkowitej utraty wzroku. Istnieje kilka wariantów choroby. Wśród podstawowych rodzajów zaćmy znajduje się między innymi zaćma jądrowa. Czym jest za choroba, jakie objawy jej towarzyszą i czy możliwe jest jej całkowite wyleczenie?

Czym jest zaćma jądrowa

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją różne rodzaje zaćmy. Klasyfikacji dokonuje się na podstawie dokładnej lokalizacji zmian powstających na soczewce. Z tego względu wyróżnia się zaćmę podtorebkową, zaćmę korową oraz zaćmę jądrową. Zaćma jądrowa jest jednym z najczęściej diagnozowanych wariantów schorzenia. W tym przypadku zmętnienie dotyka jądra soczewki oka.

Jakie są objawy zaćmy jądrowej?

Dla doświadczonego okulisty rozpoznanie zaćmy jądrowej nie powinno stanowić większego problemu. Zmętnienie jądra soczewki prowadzi do pojawienia się charakterystycznego, żółtego lub brunatnego zabarwienia w obrębie soczewki. Oprócz tego znamiennym objawem jest także znaczne pogorszenie ostrości widzenia: pacjent zaczyna coraz gorzej dostrzegać kontury przedmiotów, a jego wzrok coraz bardziej traci na ostrości. Wraz z osłabieniem ostrości pojawia się także zmniejszenie kontrastu widzenia oraz zmiany w widzeniu kolorów. Objawom często towarzyszy także krótkowzroczność refrakcyjna, czyli stan, w którym w soczewce następuje zbyt mocne załamywanie docierających do niej wiązek światła. Jednocześnie niektórzy pacjenci mogą mieć wrażenie chwilowej poprawy widzenia w dal. Niezależnie od rodzaju zaćmy, w każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza, gdy wystąpią objawy takie jak szybsza męczliwość oczu, charakterystyczne zamglenie oczu czy coraz szybsze pogarszanie się wzroku.

Leczenie zaćmy jądrowej

Jedyną skuteczną metodą usunięcia zaćmy jądrowej jest leczenie operacyjne. Niestety ani noszenie okularów, ani metody farmakologiczne nie są w stanie wyleczyć pacjenta z zaćmy. W przypadku zaćmy jądrowej kluczowe znaczenie ma jak najszybsze podjęcie leczenia, ponieważ zwłoka działa tu zdecydowanie na niekorzyść pacjenta. Dzięki intensywnemu rozwojowi współczesnej okulistyki, zabieg chirurgicznego usunięcia zaćmy przeprowadza się obecnie w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Sama operacja trwa najczęściej od 15 do 30 minut, a pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu, przy zachowaniu pełnej świadomości w trakcie całego zabiegu. W niektórych przypadkach można zastosować znieczulenie ogólne. Pacjent, u którego przeprowadzono taki zabieg, może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Konieczne jest wykonanie badań kontrolnych oraz właściwa rehabilitacja pozabiegowa (m. in. ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów, zabezpieczenie oka przed czynnikami zewnętrznymi oraz odpowiednia dieta).