Sobota, 23 listopada 2024

Laserowa korekta wzroku – podstawowe informacje

7 kwietnia 2020

Pożegnać się z okularami? Nie musieć już co rano zakładać soczewek kontaktowych? Widzieć ostro i wyraźnie w każdych warunkach? To marzenie chyba każdego, kto ma wadę wzroku. Krótkowidze jak i dalekowidze często skarżą się, że problemy ze wzrokiem znacząco obniżają ich komfort życia. Bo choć okulary mogą być bardzo twarzowym gadżetem, jest wiele sytuacji, gdy przeszkadzają – na przykład w czasie deszczu lub mrozu, gdy parują po wejściu do ciepłego pomieszczenia, albo przy uprawianiu sportu.

Teraz marzenie o pozbyciu się okularów może się spełnić. Laserowa korekta wzroku to zabieg, który przywraca trwale wysoką jakość widzenia. Na czym polega zabieg laserowej korekty wzroku i dla kogo jest przeznaczony? O tym przeczytacie w naszym krótkim poradniku.

Dla kogo przeznaczona jest laserowa korekta wzroku?
Z laserowego usuwania wady wzroku może skorzystać każdy, kto przejdzie kwalifikację do badania. W ten sposób można leczyć najczęściej spotykane problemy: nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Ważne, by można było mówić o już ustabilizowanej wadzie wzroku, dlatego zabiegów nie wykonuje się u osób poniżej dwudziestego pierwszego roku życia – jest to dolna granica, jednak może się okazać, że u danego pacjenta lekarz zaleci, by jeszcze zaczekać z zabiegiem. W szczególnych sytuacjach zdarza się też, że lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu laserowej korekty wzroku u młodszej osoby. Jeśli chodzi o wielkość wad, jakie można korygować to laser pozwala się pozbyć krótkowzroczności w zakresie -0,5 D do -10,0 D a nadwzroczności w zakresie +0,5 D do +4,0 D. W przypadku astygmatyzmu granica wynosi 5,0 D.

Na czym polega laserowa korekta wzroku?
Zabiegi okulistyki refrakcyjnej wykorzystują prostą zasadę: promienie lasera zmieniają kształt rogówki. Modelowanie jej przedniego obszaru pozwala zmienić to, jak załamuje ona promienie świetlne. A od tego zależy, jak padają one na siatkówkę. Jeśli kąt jest nieprawidłowy, promienie padają przed siatkówką lub za nią, co zniekształca widzenie i pozbawia obraz ostrości. Dzięki kontroli komputerowej operowanie laserem jest bardzo precyzyjne i pozwala na usuwanie nawet skomplikowanych wad. Rzecz jasna okuliści nie są w stanie zagwarantować, że w każdym przypadku uda się w stu procentach wyeliminować wadę wzroku, jednak nawet jeśli jest to niemożliwe, to laser pozwala poprawić jakość widzenia i zminimalizować wadę. Ma to znaczenie przede wszystkim dla pacjentów z bardzo dużą wadą wzroku – tutaj każda poprawa znacząco wpływa na jakość widzenia, a co za tym idzie – na komfort codziennego funkcjonowania.

Jakie są najczęstsze przyczyny korzystania z laserowej korekty wzroku?
Na zabiegi tego typu decyduje się coraz więcej osób. Najczęstsza motywacja to nietolerancja soczewek kontaktowych, co skazuje osobę z wada wzroku na noszenie okularów. Często zdarza się też, że na zabieg zgłaszają się pacjenci, dla których brak wady wzroku jest ważny, by uzyskać kwalifikacje do wykonywania zawodu – dotyczy to między innymi służb mundurowych. Decyzję o skorzystaniu z lasera podejmują też niejednokrotnie sportowcy – w ich przypadku konieczność korzystania z okularów lub soczewek jest szczególnie uciążliwa. Zabieg laserowej korekty wzroku jest jednak przeznaczony dla każdego, kto po prostu chce cieszyć się pełnym komfortem widzenia. Bez żadnego wspomagania.