Sobota, 23 listopada 2024

Zaćma a korzystanie z komputera

17 stycznia 2023

Zaćma to bardzo groźne schorzenie oczu dotykające wiele osób, zwłaszcza starszych. Najczęściej pojawia się po 60 roku życia i może w ciągu kilku miesięcy pozbawić pacjenta wzroku. Może się też zdarzyć, że będzie rozwijać się powoli i przez lata stopniowo pogarszać wzrok pacjenta, aż do całkowitej ślepoty. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki w oku, przez co chory widzi coraz słabiej. Obecnie jedynym możliwym ratunkiem jest wymiana soczewki na sztuczną. Warto poznać objawy zaćmy, a także dowiedzieć się, czy nasz styl życia, jak na przykład praca przy komputerze może doprowadzić do rozwoju choroby.

Jak się objawia zaćma?

Zaćma nie wywołuje u pacjenta bólu. Powoduje to, że niejednokrotnie pierwsze jej objawy pozostają niezauważone lub zignorowane. Przypominają one bowiem zwykłe przemęczenie oczu, bądź bardziej popularne wady wzroku, jak krótkowzroczność. Pacjenci, u których stwierdzono zaćmę, wymieniali objawy takie, jak widzenie podwójne, czy rozmazany obraz. Charakterystyczne jest też pogorszenie ostrości wzroku i zamglone widzenie. Nierzadko pojawia się pogłębiająca się szybko krótkowzroczność, zniekształcenie przedmiotów w polu widzenia, zaburzenie widzenia kolorów, czy nadwrażliwość na światło. Pacjenci wskazują też na to, że ich wzrok o wiele szybciej się męczy. Na wszystkie te problemy nie pomogą stosowane dotychczas szkła korekcyjne. Jeśli więc zauważysz, że twoje okulary są nieskuteczne, a widzenie coraz bardziej się pogarsza, pilnie zgłoś się do okulisty, który potwierdzi, czy jest to zaćma.

Choć zaćma jest kojarzona głównie z chorobą występującą u osób starszych, zdarza się, że dotyka też młodych. Ocenia się, że około 30% przypadków zaćmy to zaćma wrodzona. Może być też wynikiem urazu oka bądź powikłaniem cukrzycy insulinozależnej. Przyczyną powstania zaćmy może okazać się też kontakt oczu z substancjami chemicznymi. Nie bez znaczenia jest praca w szkodliwych dla oczu warunkach bez koniecznej ochrony. Czy jednak praca przy komputerze ma na oczy wpływ do tego stopnia by wywołać zaćmę?

Wpływ pracy przy komputerze na nasze oczy

Negatywnym wpływem komputerów na wzrok zainteresowano się już w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdy stały się one coraz powszechniejszym narzędziem pracy. Osoby pracujące długo przed ekranem zauważały u siebie symptomy zmęczenia oczu i problemy z widzeniem. Pod koniec lat 70-tych przeprowadzono badania mające potwierdzić, czy promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez monitory może wywołać zaćmę. Nie wykazano takiego związku. Komputery więc nie przyczyniają się do powstania zaćmy jako takiej. Nie zmienia to jednak faktu, że długotrwałe wystawianie oczu na działanie monitorów ma negatywny wpływ na wzrok. Należy więc oczy chronić.

Ekrany LED emitują światło niebieskie, które działa na oczy negatywnie, a także pobudza nasz organizm. Wiele ekranów obecnie dysponuje filtrami światła niebieskiego - warto z tego korzystać. Ponadto negatywny wpływ ekranów wynika z tego, jak „używamy” oczu pracując przed monitorem. W czasie pracy przy komputerze bądź innym urządzeniu elektronicznym mrugamy nawet dwa razy rzadziej niż zazwyczaj, przez co oko nie jest odpowiednio nawilżone i męczy się. Ponadto nasz wzrok skupiony jest przez dłuższy czas na jednym przedmiocie znajdującym się blisko oczu, a to powoduje napięcie w gałce ocznej.

Aby chronić nasz wzrok, warto przerywać pracę przy komputerze raz na jakiś czas i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Mruganie, poruszanie oczami w koło i zakreślanie wzrokiem „ósemek”, a także skupienie wzroku kilkakrotnie na zmianę na przedmiocie bliskim i oddalonym będzie stanowić swego rodzaju trening oczu, który pozwoli zniwelować skutki pracy przy komputerze. Należy też pamiętać, że ekran powinien znajdować się około 60cm od twarzy, a jego środek 10-20cm poniżej linii wzroku.