Sobota, 23 listopada 2024

Jak przebiega zabieg usuwania zaćmy?

10 listopada 2022

Współczesna farmakologia nadal nie wynalazła skutecznej metody leczenia zaćmy. Obecnie jedynym sposobem pomocy osobom chorującym na zaćmę jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Takie operacje wykonywane są przez specjalistyczne ośrodki i kliniki okulistyczne. Jeszcze niedawno operacja usunięcia zaćmy wiązała się z koniecznością pozostania w szpitalu przez co najmniej kilka dni. Dzięki rozwojowi technologii medycznej oraz dostępowi do coraz nowocześniejszego sprzętu operacyjnego, pacjenci po takich zabiegach mogą opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.

Nowoczesne metody chirurgicznego usunięcia zaćmy

Obecnie najnowocześniejsze ośrodki medyczne przeprowadzają operacje usunięcia zaćmy z zastosowaniem metody fakoemulsyfikacji. Ten komfortowy i w pełni bezbolesny zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem wibracji ultradźwiękowych. Za pomocą ultradźwięków dokonywane jest rozdrobnienie, a następnie usunięcie uległej zmętnieniu soczewki, a tym samym wyeliminowanie zaćmy. W trakcie zabiegu najczęściej stosuje się znieczulenie kroplowe, a pacjent w trakcie zabiegu zachowuje pełną świadomość. Podczas przeprowadzania operacji konieczna jest współpraca pacjenta z lekarzem – lekarz wydaje pacjentowi polecenia, w którą stronę ten ma skierować wzrok. W szczególnych przypadkach można zastosować także znieczulenie wewnątrzgałkowe oraz znieczulenie ogólne.

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy – fakoemulsyfikacja krok po kroku

Na samym początku operacji wykonywane jest przez mikrochirurga niewielkie cięcie, mające około 2 mm. Cięcie jest tak małe, że po zabiegu nie trzeba zakładać żadnych szwów. Następnym krokiem jest wprowadzenie przez otwór specjalnego urządzenia zwanego fakoemulsyfikatorem. Zadaniem fakoemulsyfikatora jest rozdrobnienie zmętniałej soczewki za pośrednictwem wibracji ultradźwiękowych. Jednocześnie cząstki rozdrobnionej soczewki są na bieżąco usuwane przez końcówkę urządzenia. Kolejnym etapem operacji jest wprowadzenie w miejsce usuniętej soczewki specjalnej soczewki sztucznej. W trakcie trwania zabiegu chirurg na bieżąco kontroluje ciśnienie przedniej komory oka. Rodzaj soczewki jest dobierany indywidualnie, w zależności od pacjenta. Najpowszechniej stosowanym typem soczewki jest soczewka monofokalna, stosowana w zabiegach usunięcia zaćmy niepowikłanej. Natomiast jeżeli operacja dotyczy usunięcia zaćmy powikłanej używane są soczewki hydrofobowe asferyczne bez filtra, hydrofilne asferyczne z filtrem oraz hydrofobowe asferyczne z filtrem. Pacjentowi zapewniona jest pełna opieka anestezjologiczna przed, w trakcie i po operacji.

Ile trwa operacja usunięcia zaćmy?

Współczesna technika okulistyczna pozwala na przeprowadzenie zabiegu fakoemulsyfikacji w ciągu około 15-20 minut. Zabieg wykonywany jest najczęściej w zakresie tzw. chirurgii jednego dnia. Osoba poddająca się zabiegowi może opuścić klinikę niemal natychmiast po zakończeniu operacji.