Czwartek, 25 kwietnia 2024

Zabieg usunięcia zaćmy - jak długo utrzymuje się efekt?

25 stycznia 2023

Zaćma jest jedną z najpopularniejszych chorób oczu, z którą zmagają się Polacy. Schorzenie to polega na zmętnieniu się naturalnej soczewki oka, co stopniowo doprowadza do pogorszenia widzenia. Najczęściej choroba ta dotyka osoby powyżej 60 roku życia. Według statystyk znacznie częściej chorują na nią kobiety. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na leczenie zaćmy. Jak wygląda leczenie zaćmy? Czy efekty terapii utrzymują się na stałe?

Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy?

Chirurgia okulistyczna przeszła prawdziwą rewolucji w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jeszcze na początku XXI wieku operacja usunięcia zaćmy wiązała się z kilkudniowym pobytem w szpitalu. Obecnie zabiegi tego typu realizowane są w ramach chirurgii jednodniowej. Operacja przeprowadzana odbywa się przy znieczuleniu miejscowym oka, metodą kropelkową i polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną, indywidualnie dobraną do potrzeb pacjenta.

Ile trwa zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy w dzisiejszych czasach trwa zaledwie 15-20 minut. Niemal od razu po zakończeniu zabiegu możemy wrócić do domu. Bezszwowa operacja przeprowadzana jest przy pomocy małego, 2 milimetrowego cięcia. Dzień po zabiegu konieczna jest jednak wizyta kontrolna, w celu zdjęcia opatrunku pooperacyjnego. Na wszystkie wypadek drugą wizytę kontrolną przeprowadza się około tydzień po zabiegu. Okuliści przez pierwsze 3-4 tygodnie po operacji zalecają stosowanie kropli antybiotykowo-steroidowych. Powinniśmy także unikać wysiłku fizycznego - zwłaszcza dźwigania. Pełen okres rekonwalescencji zwykle trwa około miesiąca, jednak jest to sprawa indywidualna i najlepiej stosować się do zaleceń lekarza.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Zaćmie starczej nie można zapobiec, choć przyczyny jej powstawania nie są do końca znane. Za główną przyczynę katarakty uznaje się zaburzenia metabolizmu związane z naturalnym starzeniem się organizmu. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu. Pacjenci często przez wiele lat lekceważą objawy zaćmy i zgłaszają się do lekarza dopiero gdy jest ona w zaawansowanej formie. Zastąpienie zmętniałej soczewki nową, sztuczną, może tak przyczynić się do korekty wzroku - wszystko zależy od tego, jakie soczewki zostaną nam dobrane przez lekarza. Efekty zabiegu są trwałe, nie musimy się martwić, że zaćma do nas powróci. Należy jednak pamiętać, że refrakcyjna wymiana soczewek nie chroni przed rozwojem innych chorób oczu - warto więc po operacji dbać o profilaktykę naszego narządu wzroku.

Czy zabieg usunięcia zaćmy trzeba powtarzać?

Wymiana zmętniałej soczewki na sztuczną ma charakter jednorazowy - sztuczna soczewka nie jest podatna na zmętnienia, a więc nie musimy się martwić, że nastąpi nawrót choroby. Ponadto zastosowanie odpowiednich soczewek może przyczynić się do wyeliminowania krótkowzroczność, dalekowzroczność, a nawet astygmatyzmu. Nowe soczewki dobierane są na podstawie badania kwalifikacyjnego przeprowadzanego przed operacją.