Środa, 24 kwietnia 2024

Jak można leczyć AMD?

27 października 2022

AMD to choroba oczu, która jest bardzo powszechna i może mieć poważne konsekwencje – do utraty wzroku włącznie! Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, jak pogorszeni jakości widzenia szczególnie w centralnej części obrazu, mroczki przed oczami, pogorszenie jakości widzenia po zmroku, a także załamywania się i falowanie linii prostych, bardzo możliwe, że cierpisz na AMD. To prawdopodobne, szczególnie jeśli masz już ukończone pięćdziesiąt lat. Jak najszybciej udaj się wówczas na kontrolę do okulisty, by rozpocząć leczenie.

Obecnie w leczeniu AMD stosuje się przede wszystkim dwie metody

Pierwsza to iniekcje pozwalające na wprowadzeniu do oka leków, które zahamują rozwój choroby i w miarę możliwości naprawią uszkodzone miejsca. Jeśli chodzi o suchą postać AMD stosuje się tutaj leki poprawiające ukrwienie, co pozytywnie wpływa na jakość widzenia.

Zdecydowanie trudniejsza w leczeniu jest wysiękowa postać AMD. Przede wszystkim dlatego, że choroba postępuje zdecydowanie szybciej, więc okulista ma mniej czasu na leczenie. Poza tym AMD w postaci mokrej polega na przerośnie nauczyć krwionośnych, co prowadzi do uszkodzenia siatkówki i wytworzenia w jej obrębie blizn, które radykalnie upośledzają zdolność widzenia. W przypadku wysiękowej postaci AMD najczęściej stosuje się iniekcje wprowadzające substancje lecznicze do ciała szklistego. W ramach terapii AMD stosowane są też iniekcje okołotwardówkowe.

Jeśli chodzi o leki, które wprowadza się do oka, by przeciwdziałać angiogenezie, czyli procesowi tworzenia się naczyń włosowatych stosuje się zwykle pegaptanib, triamcinolon i bewacyzumab. Leki te wykazują sporą skuteczność w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej to znaczy w zahamowaniu postępów choroby. Nie są jednak w stanie w żaden sposób usunąć już powstałych zmian. Z tego względu iniekcje są najskuteczniejsze na wcześniejszych etapach choroby, gdy zmian w strukturę siatkówki jest jeszcze niewiele. Iniekcje nie są też skuteczne, jeśli mamy do czynienia z krwotokiem. Dlatego tak ważne jest, żeby w przypadku AMD jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć leczenie, zanim rozwinie się wysiękowa postać zwyrodnienia plamki żółtej i dojdzie do trwałego uszkodzenia wzroku.

Laser w leczeniu AMD

W leczeniu suchej postaci AMD jeszcze kilka lat temu było niewiele opcji. Dziś mamy do czynienia z innowacyjną terapią laserowa. Laser 2RT to najskuteczniejsza forma radzenia sobie z suchą postacią AD. Zabieg laserem 2RT jest krótki, bezbolesny i bardzo skuteczny. Jego stosowanie nie ma skutków ubocznych. Laser znacząco poprawia jakość widzenia, usuwa złogi oraz opóźnia rozwój choroby. Dlatego jeśli cierpisz na AMD, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem okulista by skorzystać z tego innowacyjnego leczenia i popraw swój komfort widzenia już podczas jednego zabiegu.

Dieta w leczeniu AMD

W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej dieta jest szalenie istotna. Nieprawidłowa dieta sprzyja postępowi choroby. Co jeszcze szczególnie szkodliwe? Nadmiar kalorii, tłuszcze zwierzęce, dania smażone, brak witamin i mikroelementów, sięganie po fast food i słodycze. Dobrze zbilansowana, lekka i bogata w składniki odżywcze dieta jest fundamentem skutecznego leczenia AMD oraz profilaktyki tego schorzenia. Uwaga: jeśli palisz papierosy, koniecznie zerwij z nałogiem, by leczenie zwyrodnienia plamki żółtej było skuteczne.