Sobota, 23 listopada 2024

Leczenie AMD - ceny w Warszawie

16 września 2022

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, bądź inaczej AMD to choroba, której z pewnością nie należy ignorować. Choć przyjęło się, że dotyczy osób starszych, w rzadkich, określonych przypadkach zdarza się także u osób starszych.

Istnieją dwie odmiany zwyrodnienia plamki żółtej. Częściej spotykana odmiana sucha dotyka osoby po 50 roku życia. Plamka żółta to główne skupisko fotoreceptorów, czyli komórek światłoczułych odpowiedzialnych za zmysł wzroku. Z wiekiem jej funkcja zanika, często początkowo tylko w jednym oku. Fotoreceptory umierają, a naczynia krwionośne ulegają degeneracji. Zanika centralne pole widzenia. Nawet w przypadkach, gdy nie nastąpi całkowita utrata wzroku, codzienne czynności stają się bardzo trudne, gdy dysponujemy jedynie widzeniem obrzeży. Choroba rozwijać się może nawet latami. Druga odmiana AMD to postać wysiękowa, inaczej zwana mokrą. Ta choroba częściej dotyka osoby młodsze, jest też bardziej groźna ze względu na szybsze postępowanie - można stracić wzrok nawet w ciągu kilku miesięcy. W tym przypadku plamka żółta nie obumiera, ale rozwijają się w niej patologiczne naczynia krwionośne, które również doprowadzają do stopniowej utraty widzenia.

Przyczyny i objawy choroby

Wśród przyczyn zwyrodnienia plamki żółtej najważniejszą jest wiek. W postaci suchej AMD jest to wynik naturalnych procesów starzenia się organizmu. Do rozwoju choroby przyczynić się mogą także inne faktory. Postępowanie AMD przyspiesza na przykład współistnienie innych chorób, jak cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze, bądź otyłość. Wśród przyczyn zwyrodnienia plamki żółtej wskazuje się również palenie tytoniu i działanie słońca a także światła niebieskiego z ekranów LED (smartfonów, komputerów, telewizorów). Objawy początkowo trudno zauważyć, zwłaszcza jeśli AMD będzie rozwijało się tylko w jednym oku. Drugie oko będzie bowiem przejmować funkcje widzenia i niejako nadrabiać braki. Dopiero po jakimś czasie chory zauważy coraz bardziej pogarszający się wzrok. Centralne pole widzenia powoli zastępuje ciemna plama, coraz gorzej widać też w ciemnościach. Utrudnione staje się czytanie i pisanie, bo linie i litery falują i są zniekształcone. Jeśli zauważasz u siebie którekolwiek z tych objawów, jak najszybciej uda się do okulisty - im szybciej rozpocznie się leczenie AMD, tym większa szansa na zahamowanie postępu choroby.

Leczenie AMD w Warszawie

Zwyrodnienie plamki żółtej jest niestety chorobą nieuleczalną. Można jednak zahamować jej rozwój. W tym celu używa się specjalnych zastrzyków aplikowanych bezpośrednio do oczu pacjenta. Istnieje kilka różnych preparatów, które można zastosować. Ich działanie zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz od tego, ile zastrzyków zostało zaaplikowanych. Cała terapia może trwać tygodniami, aż lekarz zauważy polepszenie stanu plamki żółtej. W przypadku postaci wysiękowej AMD zastrzyki są refundowane na Narodowy Fundusz Zdrowia. W postaci suchej nie ma takiej możliwości - leczenie należy podjąć na własną rękę, na przykład w prywatnej przychodni okulistycznej. W Warszawie istnieje kilka przychodni oferujących zabiegi iniekcji na zwyrodnienie plamki żółtej. W zależności od wybranego preparatu iniekcja może kosztować od poniżej tysiąca do nawet 6000zł. Najtańszą opcją jest Avastin, którego cena nie przekracza 800zł. Preparat Eylea kosztować może niecałe 2000zł. W przypadku zastrzyków Lucentis koszt to od 1800zł do 3000zł. Najdroższy jest preparat Dexametazon, którego cena sięga 6000zł. Wszystko zależy też jednak od tego, w której klinice pacjent podejmie leczenie.