Czwartek, 25 kwietnia 2024

Czy zioła pomagają w leczeniu amd?

6 września 2022

AMD to skrót oznaczający zwyrodnienie plamki żółtej - z angielskiego Age-related Macular Degeneration. Jest to choroba będąca obecnie jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Występuje najczęściej u osób po 50 roku życia, nie jest to jednak regułą - zdarzają się również pacjenci młodsi. Co ciekawe, statystycznie częściej chorują kobiety i osoby o jasnych oczach. Zdecydowanie częściej na zwyrodnienie plamki żółtej cierpią również palacze. Obecnie choroba ta wciąż jeszcze jest dość tajemnicza, nie ma też na nią skutecznego leku. Obecna medycyna może jedynie zahamować rozwój AMD. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka. Co robić, by uchronić się przed zwyrodnieniem plamki żółtej i jak rozpoznać objawy tej choroby?

Przebieg i objawy AMD

AMD to choroba atakująca plamkę żółtą oka. Plamka żółta to centralna część siatkówki, skupiająca najwięcej promieni słonecznych i w dużej mierze odpowiedzialna za prawidłowe widzenie. Istnieją dwie odmiany zwyrodnienia plamki żółtej. Postać sucha to ta zdarzająca się o wiele częściej, głównie u osób starszych, ma ona dość powolny przebieg. Istnieje też jednak postać wysiękowa, inaczej mokra, i ta jest bardziej niebezpieczna. Postępuje szybciej i częściej kończy się całkowitą utratą wzroku. Częściej też cierpią na nią osoby młodsze. W tym wypadku plamka żółta nie degeneruje się powoli w wyniku naturalnych procesów starzenia, a wykształcają się w niej nieprawidłowe naczynia krwionośne doprowadzające do zaburzenia, a ostatecznie nawet utraty wzroku. Objawami AMD może być pogorszenie widzenia po zmierzchu, niewyraźne widzenie bliży, problemy z czytaniem czy pisaniem. Czasem też w polu widzenia pacjenci zauważają ciemną plamę. Nie ma jednak możliwości samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. Jeśli pacjent podejrzewa, że może cierpieć właśnie na tę chorobę, powinien udać się do lekarza okulisty, który wykona serię badań pozwalających na dokładne określenie, czy rzeczywiście jest to AMD.

Profilaktyka przeciwko AMD

Różne mogą być przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej. Jak zostało wspomniane, nie wszystkie faktory są jeszcze znane. Wśród najczęściej wymienianych jednak pojawiają się wiek, czynniki genetyczne, czy palenie tytoniu, ale także inne schorzenia takie jak otyłość, cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze. Ponieważ AMD jest nieuleczalne, ważna jest profilaktyka. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej ogromną wagę należy przywiązywać do diety. Najprostszą poradą jest unikanie ciężkich i tłustych potraw, które mogą powodować miażdżycę, czy nadciśnienie tętnicze, które z kolei przyczyniają się do zwyrodnienia plamki żółtej. Warto też jednak wspomnieć o kilku ziołach i roślinach, których oddziaływanie na nasz organizm może być bardzo pozytywne i pomóc w ochronieniu się przed AMD. I tak na przykład rozmaryn zawiera kwas karnozowy, który chroni przed degeneracją siatkówki. Zalecany jest również ekstrakt z liścia miłorzębu i z owoców kasztanowca - te rośliny poprawiają ukrwienie, również w gałkach ocznych. Wśród produktów wspomagających utrzymanie prawidłowego stanu siatkówki często wspomina się też czarną borówkę - nie tylko w formie naturalnej, ale też ekstraktu zawartego w produktach ziołowych. Nie tylko zioła mogą pomóc w ochronie przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Również wszystkie pokarmy bogate w luteinę będą chronić nasze oczy. Luteina występuje w dużych ilościach na przykład w warzywach liściastych, jak jarmuż, szpinak, czy sałata, a także w warzywach żółtych i pomarańczowych, jak dynia, czy marchew.