Piątek, 29 marca 2024

Profilaktyka chorób oczu

18 marca 2021

Chorób oczu, jak wielu innych, można uniknąć dzięki stosowaniu się do określonych zasad. Styl życia, dieta, decyzje podejmowane często przez nas na co dzień mogą zaważyć na tym, czy w ciągu najbliższych lat nasz wzrok będzie nam dobrze służył. Oczywiście działania zapobiegające występowaniu chorobom oczu nie mogą nam zagwarantować zdrowego wzroku do końca życia. Możemy jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia zwłaszcza niektórych chorób oczu poprzez odpowiednie dbanie o oczy. Jak każdy inny narząd, oczy również reagują pozytywnie bądź negatywnie na określone faktory, a wiedza co pomaga a co szkodzi może się przydać.
 

Najczęstsze przyczyny powstawania chorób oczu

Przyczyny powstawania chorób oczu mogą być bardzo zróżnicowane. Można jednak wskazać kilka wspólnych dla różnych schorzeń. Niejednokrotnie wystąpienie danej choroby wiąże się najzwyczajniej w świecie z wiekiem i procesami starzenia się organizmu. Na to nie mamy większego wpływu. Istnieją jednak również inne przyczyny. Światło słoneczne emituje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV), które może spowodować rozwój zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej. Ekrany LED emitują światło niebieskie, które również powoduje uszkodzenie wzroku. Niedobór określonych witamin i substancji może przyczynić się do szybszego uszkodzenia naszych oczu. Wiele chorób oczu rozwija się także jako choroby współistniejące, na przykład w przypadku cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, czy otyłości. Dlatego też już samo dbanie o zdrowie całego ciała będzie dbaniem o wzrok. A jak zatroszczyć się konkretnie o oczy?
 

Jak dbać o oczy?

Istnieje kilka rzeczy, które możemy robić na co dzień, by zapewnić swoim oczom odpowiednią ochronę i opiekę. Warto wyposażyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z filtrem UV 400. Należy je nosić nawet w pochmurne dni i zimą, również wtedy promienie UV mogą uszkodzić nasz wzrok, nawet jeśli wydaje się, że słońce świeci dużo słabiej. Do pracy przy komputerze, czy do oglądania telewizji zaś warto wyposażyć się w okulary z filtrem światła niebieskiego. Można również zmienić ustawienia poszczególnych urządzeń lub zainstalować aplikację, która taki filtr uruchomi. Dieta i sen są również bardzo ważne. Wypoczęte oczy, to zdrowe oczy. Jeśli zaś chodzi o dietę, koniecznie należy spożywać kwasy omega-3, luteinę, witaminy A, C i E. Pomoże do zminimalizować ryzyko wystąpienia na przykład zwyrodnienia plamki żółtej, może również zapobiec wystąpieniu krótkowzroczności. Substancje te znajdziemy w żółtych i zielonych warzywach, owocach jagodowych i cytrusowych, orzechach i rybach. 
 

Profilaktyka - czyli jak zapobiegać chorobom oczu

Oprócz tego typu zmian w stylu życia warto też wprowadzić kilka zwyczajów, które w dłuższym okresie czasu również pomogą potencjalnie uniknąć chorób oczu. Przede wszystkim regularne badania u okulisty. Choroby oczu najczęściej nie bolą, a pierwsze objawy wielu groźnych chorób są bardzo subtelne. Pieczenie i podrażnienie oczu łatwo sobie wytłumaczyć zmęczeniem i pracą przed komputerem. Pogorszenie widzenia może być oznaką postępującej krótkowzroczności, ale może być też pierwszym symptomem znacznie groźniejszych schorzeń, jak zaćma. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów. W wielu przypadkach wczesne wykrycie choroby oczu jest kluczem do skutecznego leczenia.
U osób, u których stwierdzono już wadę wzroku, bardzo ważne jest, by nie unikać jej korygowania. Nawet jeśli oznacza to konieczność noszenia okularów, czy przyzwyczajenia się do soczewek kontaktowych. Wada wzroku, która nie jest korygowana będzie tylko się pogarszać i w dłuższym okresie czasu powodować więcej problemów.