Sobota, 23 listopada 2024
Nowoczesne metody leczenia wszelkich chorób wiążą się najczęściej z dużymi kosztami. Choroby oczu nie są tu wyjątkiem. Decydując się na zabieg leczenia zaćmy musimy nastawić się na dość spory rachunek. Operacja jest jednak obecnie jedyną dostępną metodą leczenia katarakty. A zaćma nieleczona doprowadza z czasem do całkowitej ślepoty.
O zaćmie mówimy, gdy soczewka oka mętnieje, przez co ogranicza się widzenie pacjenta. Występuje ona najczęściej u osób starszych, jest bowiem często związana z naturalnymi procesami starzenia się społeczeństwa. Zdarza się też jednak u osób młodszych, na przykład jako powikłanie cukrzycy. Chory na cukrzycę początkowo zauważy lekkie zamglenie obrazu, barwy tracą głębię, pojawiają się problemy z poruszaniem się, bo coraz trudniej jest ocenić odległość, czy rozróżnić kontury przedmiotów. Z czasem objawy pogłębiają się, aż zmętnienie soczewki jest zbyt duże, by pacjent widział cokolwiek.
Rozwiązaniem jest operacja znana jako fakoemulsyfikacja. Jest to szybki, bezpieczny, bezbolesny i skuteczny zabieg. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta. Na jej miejsce wprowadza się syntetyczną soczewkę przygotowaną indywidualnie zgodnie z potrzebami pacjenta. Po badaniu kwalifikacyjnym lekarz ustala jaka soczewka będzie potrzebna w danym wypadku. Implanty wprowadzane w ramach zabiegu pozwalają nie tylko na uleczenie zaćmy, ale także na wyleczenie wad wzroku takich, jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm. Dodatkowo mogą być wyposażone w filtry UV, czy światła niebieskiego.
Sam zabieg trwa około 15-30 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, po zaaplikowaniu kropel znieczulających na oko. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na oku, przez które prowadza przyrząd emitujący ultradźwięki i w ten sposób rozbija soczewkę. Następnie fragmenty soczewki są usuwane i do oka wprowadza się przygotowany wcześniej implant.
Refundacja zabiegu zaćmy jest możliwa, ale to dość skomplikowany proces. Przede wszystkim pacjent musi zostać zakwalifikowany. Lekarz okulista wykona dogłębne badania, by zdiagnozować, czy u pacjenta rozwija się zaćma. Obecnie jednak, najpierw należy dostać skierowanie od lekarza rodzinnego i dopiero wtedy można udać się do okulisty. Może się okazać, że trzeba będzie poczekać w kolejce do kilku tygodni. Jeśli lekarz zdiagnozuje zaćmę, pacjent otrzyma skierowanie do szpitala z rozpoznaniem zaćmy.
Kolejki do operacji zaćmy są długie. Mogą wynieść nawet cztery lata. Warto jednak sprawdzić strony internetowe różnych placówek. Niejednokrotnie w mniejszych miastach czas oczekiwania jest znacznie krótszy, niż w większych ośrodkach miejskich. Może się więc okazać, że dobrym pomysłem będzie zgłoszenie się nawet do miasta na drugim końcu kraju, jeśli oznacza to przyspieszenie zabiegu. Należy pamiętać, że w przypadku zaćmy czas jest bardzo ważny, a wydłużone oczekiwanie może spowodować poważną utratę wzroku.
Alternatywą są prywatne kliniki, przykładowo Vidium Medica. Tam czas oczekiwania na operację będzie zdecydowanie mniejszy, wiąże się to jednak z kosztami. Wszystko zależy od miasta i kliniki, oczywiście. W przypadku operacji zaćmy zaś dodatkowo koszt będzie się zdecydowanie różnić, w zależności od soczewki jaką wybierze pacjent. Dostępne są soczewki monofokalne, multifokalne, sferyczne, toryczne, z filtrem bądź bez. Ceny samego zabiegu na jedno oko wraz z soczewką wahają się więc od 2000zł do nawet 8000zł. Dodatkowo zapłacić należy za badania kwalifikacyjne, których koszt wynosi od 250zł do 400zł. W niektórych klinikach bezpłatna jest jedynie jedna wizyta kontrolna po zabiegu, w innych za darmo otrzymamy możliwość dwóch wizyt kontrolnych. Każda kolejna będzie kosztować od 50zł do 150zł.