Wtorek, 23 kwietnia 2024

Zabieg usunięcia zaćmy ceny w Krakowie

9 grudnia 2022

Zaćma to jedna z najgroźniejszych chorób oczu. Choć na ogół przyjmuje się, że dotyczy głównie osób starszych, może pojawić się już przed 50 rokiem życia. Zwana inaczej kataraktą polega na zmętnieniu naturalnej soczewki oka, przez co pacjent stopniowo traci wzrok. Nie ma możliwości spowolnienia jej postępowania, czy uleczenia jej farmakologicznie, jedyną opcją jest zabieg usunięcia zaćmy.

Zaćma - przyczyny i objawy

Jak już zostało wspomniane, zakłada się, że zaćma to choroba występująca u osób starszych. Tak rzeczywiście zdarza się najczęściej. Podstawową przyczyną występowania zaćmy są zmiany w metabolizmie organizmu następujące z wiekiem. Pacjenci po 60 roku życia są bardziej narażeni na zmętnienie soczewki, która jest niejako naturalnym następstwem starzenia się organizmu. Nie jest to jednak jedyna przyczyna występowania katarakty. Choroba ta może być też powikłaniem cukrzycy, a nawet mieć podłoże genetyczne. Zaćma wrodzona zdarza się już u noworodków i niemowląt. Objawy zaćmy przypominają często po prostu pogarszającą się krótkowzroczność, nie jest więc łatwo ją rozpoznać, zwłaszcza na początkowym etapie. Bardziej charakterystyczne objawy, na które warto zwracać uwagę, to wrażenie zamglenia wzroku, czy światłowstręt (poczucie, że razi nas światło, nawet, gdy nie jest szczególnie jasne). Typowe jest też blade widzenie kolorów, zamazane kontury przedmiotów i problemy z oceną odległości. Zdiagnozować zaćmę może lekarz okulista, warto więc umówić się na wizytę, gdy tylko dostrzeżemy niepokojące objawy. 

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy, zwany jest inaczej fakoemulsyfikacją. To jedna z najnowocześniejszych dostępnych obecnie operacji, jest szybka, bezbolesna, bezpieczna i skuteczna. Nie wymaga hospitalizacji, pacjent może wrócić do domu w dniu zabiegu. Sama operacja trwa około 20 minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Fakoemulsyfikacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce nowej, sztucznej. Dużą zaletą tego zabiegu jest, że nie ma praktycznie możliwości nawrotu choroby - syntetyczna soczewka nie zmętnieje, ponieważ nie podlega tym samym procesom, co naturalna. Przygotowanie do zabiegu to dokładne badania kwalifikacyjne, w czasie których lekarz przeprowadza dogłębny wywiad z pacjentem, a także serię badań mających na celu poznanie budowy oka danego pacjenta i stopień zaawansowania zaćmy. Wszystko to, aby dobrać idealną soczewkę dla pacjenta. Implanty są bowiem tworzone indywidualnie, zależnie od potrzeb, a także preferencji pacjenta. Fakoemulsyfikacja zostaje przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych, w klinice lub szpitalu. Zmętniała soczewka rozbijana jest za pomocą ultradźwięków, a jej fragmenty dokładnie usuwane z oka. Następnie wprowadza się nową soczewkę. Wszystko to odbywa się przez niewielkie nacięcie na oku pacjenta, które nie wymaga nawet opatrunku. Gojenie się następuje samoistnie i szybko. Oko może potrzebować nieco czasu na przyzwyczajenie się do nowego widzenia, ale komplikacje pooperacyjne są niezmiernie rzadkie.

Jakie są ceny zabiegu usunięcia zaćmy w Krakowie?

Operacja usunięcia zaćmy to kosztowny zabieg, jednak wart jest swojej ceny. Jest on refundowany przez NFZ, jednak czas oczekiwania jest długi, a refundowane są jedynie jednoogniskowe soczewki syntetyczne. Alternatywą są prywatne kliniki. W Krakowie jest ich kilka i oferują różne pakiety. Same badania kwalifikacyjne mogą kosztować od 150 do 300zł. Cena zabiegu na jedno oko waha się od 2000zł do nawet 7500zł. Wszystko zależy od wybranego implantu. Pacjent może zdecydować się na soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe, toryczne; dodatkowo w ofercie są soczewki z filtrami UV, czy światła niebieskiego.