Czwartek, 7 listopada 2024

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy - ceny w Warszawie

11 stycznia 2023

Zabieg usunięcia zaćmy, zwany również fakoemulsyfikacją to jeden z najnowocześniejszych stosowanych obecnie zabiegów w okulistyce. Polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki pacjenta za pomocą ultradźwięków, a następnie wszczepieniu nowej, syntetycznej. Fakoemulsyfikacja jest zabiegiem szybkim, bezbolesnym i skutecznym. Odznacza się też wysoką skutecznością. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej pacjenci poddają się tej operacji. Zanim jednak pacjent znajdzie się w gabinecie zabiegowym, konieczne jest przeprowadzenie serii badań, aby upewnić się, że dana osoba kwalifikuje się do zabiegu.

Jak przebiega wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy?

Badanie kwalifikacyjne ważne jest nie tylko ze względu na samo bezpieczeństwo przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy. W czasie operacji fakoemulsyfikacji do oka pacjenta wprowadzana jest syntetyczna soczewka. Badanie kwalifikacyjne ma więc na celu również ustalenie, jakiego rodzaju soczewka i o jakiej mocy powinna zostać przygotowana dla danej osoby. Implanty są bowiem przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta, zależnie od jego potrzeb, a także preferencji. Badanie rozpoczyna się od dokładnego wywiadu przeprowadzanego przez lekarza okulistę. Warto mieć ze sobą najnowsze recepty okulistyczne, swoje aktualnie używane okulary, konieczna będzie też informacja o przyjmowanych lekach i historii przebytych chorób. Po wywiadzie pora na testy. Badanie kwalifikacyjne do zabiegu fakoemulsyfikacji jest stosunkowo kompleksowe i obejmuje wiele testów. Przeprowadzane jest badanie dna oka i komputerowe badanie wady wzroku; ocenia się też ostrość wzroku. Sprawdza się także ciśnienie wewnątrzgałkowe. Ponadto przeprowadza się OCT plamki, badanie w biomikroskopie, sprawdza się komórki śródbłonka rogówki, a wreszcie przeprowadza biometrię oka, która pozwoli ustalić, jakiej mocy soczewka będzie potrzeba danemu pacjentowi.

Ile trwa wizyta kwalifikacyjna?

Wizyta kwalifikacyjna przed zabiegiem leczenia zaćmy to także okazja, aby porozmawiać z lekarzem, poznać szczegóły przebiegu operacji i zadać wszystkie nurtujące nas pytania. Dlatego też czas takiej wizyty może wynieść nawet półtorej godziny. Może się również zdarzyć, że zostanie ona rozdzielona niejako na dwie wizyty - pierwszą, gdzie lekarz okulista przeprowadzi wstępny wywiad, zdiagnozuje zaćmę i oceni jej stopień zaawansowania oraz zaproponuje zabieg. Druga, w czasie której odbędzie się dokładniejszy wywiad i przeprowadzone zostaną pozostałe potrzebne testy i badania. Warto przyjechać na badanie kwalifikacyjne w towarzystwie kogoś bliskiego, ponieważ do badań użyte zostają krople rozszerzające źrenice, co może zaburzyć widzenie pacjenta na kilka godzin po wizycie. Później, przed samym zabiegiem zlecone też zostaną ogólne badania diagnostyczne, na przykład morfologia krwi. Wszystko to wydaje się być bardzo złożonym procesem, biorąc pod uwagę, że sama fakoemulsyfikacja trwa około 20 minut, istotne jest jednak, aby pacjent był jak najlepiej przygotowany na zabieg.

Ceny wizyty kwalifikacyjnej w Warszawie

Zaćma to jedna z chorób oczu, które refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy być może nie mogą pozwolić sobie na kosztowny zabieg wykonany prywatnie. Czas oczekiwania może jednak sięgnąć nawet czterech lat, ponadto nie ma możliwości wyboru bardziej zaawansowanej technologicznie soczewki syntetycznej - NFZ refunduje jedynie podstawowe implanty. Pacjent, który zdecyduje się na leczenie prywatnie, musi być przygotowany na dość wysokie koszty. W Warszawie, zależnie od wybranej kliniki, sama wizyta kwalifikacyjna może kosztować od 150zł do nawet 400zł.