Sobota, 23 listopada 2024
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zwane także AMD (Age-related Macular Degeneration) jest chorobą coraz częściej atakującą seniorów. Plamka jest niezwykle ważnym miejscem na siatkówce oka i odpowiada za widzenie centralne. To właśnie ona zapewnia ostre postrzeganie obiektów. Z wielkie jednak proces przemiany materii w komórkach staje się coraz bardziej zaburzony, co przyczynia się do obumierania komórek siatkówki. Na rozwój choroby są narażone szczególnie kobiety po 75. roku życia, choć nie tylko wiek i płeć są czynnikami determinującymi rozwój schorzenia.
Suche zwyrodnienie plamki polega na zanikaniu siatkówki w obrębie plamki. Choroba może rozwijać się przez długie lata, gdyż początkowo nie daje ona znaczących objawów, a nawet jeśli się one pojawiają, często są one lekceważone przez pacjentów. Istnieje szereg czynników ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Zaliczamy do nich przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, gdyż jeśli mamy w rodzinie osobę cierpiącą na AMD, to ryzyko, że i my zachorujemy na tę chorobę, rośnie nawet 20-krotnie. Ważna jest także dieta i styl życia. Papierosy, alkohol czy niedostateczna podaż antyoksydantów również znacząco determinują rozwój choroby.
Do najczęstszych objawów zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem zaliczamy pogorszenie widzenia, zauważalne zwłaszcza przy czytaniu. Z czasem możemy zaobserwować także zniekształcone widzenie linii prostych lub rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów, widzenie wyblakłych kolorów. We wczesnej fazie choroby objawy te często są lekceważone przez pacjentów, warto zatem pamiętać o profilaktycznych badaniach wzroku, zwłaszcza w sytuacji, gdy ktoś z naszej rodziny cierpiał na AMD. Nieleczona sucha postać zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem z czasem może przerodzić się w postać mokrą, której jest znacznie bardziej niebezpieczna i finalnie może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Nadzieją dla osób zmagających się zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem jest terapia odmładzająca siatkówkę oka, wykonana za pomocą Lasera 2RT. Zabieg ten skierowany jest do pacjentów dotkniętych wczesną i średniozaawansowaną postacią suchej odmiany AMD, trwa zaledwie kilka minut i nie powoduje skutków ubocznych. Pozytywne działanie 2RT można zauważyć już po upływie 3-6 miesięcy, Bardzo skuteczne są także iniekcje doszklistkowe mające na celu zahamowanie wzrostu nieprawidłowych, słabych naczyń, co znacząco wpływa na poprawę widzenia. Terapię te zwykle stosuje się w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Zabieg co prawda wymaga powtarzalności, ale już pierwsza dawka zatrzymuje postęp choroby. Warto podpytać swojego lekarza o możliwość skorzystania z leczenie AMD za pomocą iniekcji doszklistkowych. Po wstępnych badaniach lekarz zdecyduje, która forma terapii będzie dla nas najskuteczniejsza.