Sobota, 23 listopada 2024

Sucha postać AMD – leczenie

12 listopada 2022

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej to bardzo powszechna choroba okulistyczna. Szacuje się, że na różne postacie tego schorzenia na całym świecie choruje aż dwadzieścia pięć milionów osób. W samej tylko Polsce okuliści co roku wykrywają dwadzieścia tysięcy nowych przypadków.

Kto choruje na AMD?

AMD należy do chorób wieku dojrzałego, ryzyko pojawienia się tego schorzenia zwiększa się już po czterdziestych urodzinach i z każda kolejną dekadą życia jest większe. Na AMD częściej chorują kobiety, także osoby z niebieskimi oczami są bardziej narażone. Wystąpieniu zwyrodnienia plamki żółtej sprzyjają też czynniki związane ze stylem życia – przede wszystkim palenie papierosów, które aż sześciokrotnie zwiększa ryzyko pojawianie się tej choroby.

AMD ma dwie postacie: suchą, która występuje u większości pacjentów cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej, oraz mokra, nazywaną inaczej wysiękową, która częściej prowadzi do całkowitej utraty widzenia.

Sucha postać AMD jest zdecydowanie łatwiejsza do leczenia niż postać wysiękowa. Nie oznacza to jednak, że możemy lekceważyć pojawienie się objawów chorobowych i zwlekać z rozpoczęciem terapii. Czas jest tu bardzo ważny. Na wcześniejszych etapach rozwoju choroby szanse powodzenia są zdecydowanie większe. Dlaczego o tym wspominamy? W przypadku wysiękowej postaci AMD zmiany następują bardzo szybko, co skłania pacjenta do kontaktu z lekarzem. Objawy suchej postaci AMD nasilają się powoli – zdarza się, że chory przez kilka lat nie kontaktuje się z okulistą, wychodząc z założenia, że pogarszanie jakości widzenia jest naturalnym elementem procesów starzenia i nie trzeba niczego z tym robić.

Jakie metody leczenia suchej postaci AMD są obecnie najczęściej stosowane?

Podobnie jak w przypadku leczenia wysiękowej postaci AMD przy suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej stosuje się zabiegi laserowe. Laser 2RT obecny od kilku lat na rynku uważany jest za rewolucyjny w zabiegach okulistycznych. Zabieg laserem 2RT pozwala skutecznie zahamować rozwój suchej postaci AMD. Poza tym terapia laserowa nie tylko powstrzymuje rozwój choroby w obrębie oka, ale też znacząco poprawia jakość widzenia u pacjentów. Dlatego terapia laserowa uważana jest za szczególnie skuteczną przy leczeniu suchej postaci AMD.

Warto przy tym pamiętać, że AMD należy do chorób dietozależnych. Choć pacjentom często trudno jest uwierzyć w powiązania między dietą a zdrowiem oczu, wiadomo, że zwyrodnienie plamki żółtej wyraźnie powiązane jest z nieprawidłowym żywieniem. Nadmiar niezdrowych tłuszczy, niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, a także zbyt duża podaż kalorii to czynniki ryzyka w odniesieniu do suchej postaci AMD. Dlatego bardzo ważne jest, żeby podczas leczenia zwyrodnienia plamki żółtej zadbać o właściwą dietę. Powinna być ona bogata w warzywa, a także chude mięso i tłuste ryby. Warto sięgać, bo zdrowe oleje roślinne, unikać natomiast jedzenia przetworzonego, dań typu fast food i ciężkich potraw smażonych. Choć może to wymagać znaczącej zmiany nawyków żywieniowych pamiętajmy, że prawidłowo zbilansowana dieta odbije się korzystnie nie tylko na zdrowiu oczu, ale na funkcjonowaniu całego organizmu.