Sobota, 23 listopada 2024

Zabieg usunięcia zaćmy ceny w Warszawie

17 stycznia 2023

Zaćma to bardzo groźne schorzenie oczu. Nie ma możliwości leczenia jej farmakologicznie, jedyną opcją jest operacja zaćmy, zwana fakoemulsyfikacją. Zaćma może rozwijać się powoli, jednak w ostatecznym etapie doprowadza do całkowitej utraty wzroku pacjenta. Na szczęście zabieg usunięcia zaćmy można przeprowadzić nawet na stosunkowo zaawansowanym etapie choroby i u pacjentów w każdym wieku. Jak wygląda taki zabieg i ile może kosztować?

Zaćma - przyczyny i objawy

Zaćma, inaczej zwana kataraktą polega na stopniowym zmętnieniu soczewki oka. W wyniku tego procesu wzrok pogarsza się powoli, ostatecznie doprowadzając do całkowitej ślepoty. Zaćma najczęściej występuje u osób starszych i spowodowana jest naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Soczewka mętnieje w wyniku zmian metabolicznych. Zdarza się jednak również, że katarakta pojawia się jako powikłanie cukrzycy. Wówczas może dotknąć nawet osoby młode. Niezwykle rzadko zdarzają się też przypadki zaćmy wrodzonej, która dotyka niemowlęta.

Objawy niejednokrotnie są niejednoznaczne. U osób z krótkowzrocznością, może się wydawać, że wada się pogłębia, a okulary nie mają już po prostu wystarczającej mocy. Bardziej charakterystyczne objawy obejmują problemy z ocenianiem odległości, przymglone widzenie, zamazanie konturów i szybkie męczenie się oczu. Jeśli zauważasz jakiekolwiek niepokojące objawy, najlepiej jak najszybciej udać się do okulisty. Lekarz będzie mógł zdiagnozować, czy rzeczywiście jest to zaćma.

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Fakoemulsyfikacja jest zabiegiem szybkim, skutecznym, bezbolesnym i bezpiecznym. To jedna z najnowocześniejszych dostępnych obecnie metod leczenia wzroku. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i wszczepieniu nowej, sztucznej. Soczewka dopasowana jest indywidualnie do każdego pacjenta, tworzona na zlecenie lekarza okulisty.

Przed przystąpieniem do operacji lekarz zleci badanie kwalifikacyjne. Składa się ono z wywiadu z okulistą oraz serii badań i testów. Wizyta ta ma na celu określenie stopnia zaawansowania zaćmy u pacjenta, ale nie tylko. Ważne jest także, aby lekarz poznał budowę oka pacjenta i towarzyszące wady wzroku. Wszystko to, aby idealnie dobrać soczewkę o odpowiedniej mocy, która pozwoli na ostre widzenie. Prawidłowo dobrana soczewka to nie tylko gwarancja pozbycia się zaćmy, ale także możliwość całkowitego zaprzestania noszenia okularów. Sam zabieg trwa około 20 minut. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Na oko stosowane są specjalne krople znieczulające. Następnie wykonywane jest niewielkie nacięcie na oku. Wprowadza się przez nie urządzenie emitujące ultradźwięki, które rozbijają zmętniałą soczewkę. Fragmenty soczewki są następnie usuwane z oka. Ostatnim etapem operacji jest wprowadzenie do oka soczewki syntetycznej. Ze względu na mało inwazyjną naturę fakoemulsyfikacji, hospitalizacja nie jest konieczna - pacjent może wrócić do domu już tego samego dnia.

Jakie są ceny zabiegu usunięcia zaćmy w Warszawie?

Zabieg usunięcia zaćmy jest jedną z operacji refundowanych przez NFZ, jednakże czas oczekiwania może wynieść nawet kilka lat. Dodatkowo refundowane są jedynie klasyczne soczewki jednoogniskowe. Pacjenci, którzy chcą przystąpić do zabiegu szybciej i wybrać bardziej zaawansowane technologicznie soczewki, mają możliwość leczenia prywatnie. Liczne kliniki i szpitale okulistyczne w Warszawie oferują operację zaćmy. Koszty są stosunkowo wysokie. Samo badanie kwalifikacyjne to suma od 200 do 400zł. Za operację na jedno oko należy przygotować się na wydatek rzędu od 2500zł do nawet 8000zł. Wiele zależy od wybranej soczewki. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami za kolejne wizyty kontrolne po zabiegu. Większość klinik w pakiecie podstawowym oferuje jedną taką wizytę, za kolejne trzeba dopłacać.