Czwartek, 7 listopada 2024

Ile trwa zabieg leczenia zaćmy?

27 października 2022

Zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Trafia się przede wszystkim osobom po 70 roku życia, ale nie tylko. Może być również efektem urazu oka, bądź powikłaniem cukrzycy insulinozależnej. Rozwija się czasem przez długie lata, a czasem w ciągu kilku miesięcy pozbawia pacjenta wzroku. Niejednokrotnie bywa bagatelizowana na początkowych etapach choroby, jako, że nie jest bolesna, a jej objawy przypominają bardziej popularne i mniej groźne wady wzroku, jak krótkowzroczność. Jedyną obecnie dostępną metodą usunięcia zaćmy jest operacja chirurgiczna, w czasie której wymienia się naturalną soczewkę pacjenta na sztuczny, specjalnie przygotowany implant.

Jak wygląda zabieg leczenia zaćmy?

Operacja na zaćmę to zabieg szybki, skuteczny, bezpieczny i bezbolesny. Sama operacja trwa około 20 minut. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje dwa nacięcia na oku. Jednym wprowadza urządzenie, którym rozbija naturalną, zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków. Drugim otworem rozbita soczewka jest usuwana. Na jej miejsce wprowadzany jest syntetyczny implant. Najczęściej ma on formę rulonika, który rozwija się na oku.

Przed zabiegiem wykonywana jest seria badań, która pozwoli na określenie dokładnego stanu oka pacjenta oraz tego, jaki rodzaj soczewki powinien zostać wybrany. Przy okazji leczenia zaćmy pacjent ma możliwość wyboru soczewki, która zniweluje również inne wady wzroku, na przykład krótkowzroczność. Przed operacją należy również wykonać badanie kwalifikacyjne, dzięki któremu lekarz potwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania operacji.

Koszty operacji zaćmy

Operacja wymiany soczewki celem uleczenia zaćmy to niemały wydatek. Dobra wiadomość jest taka, że zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Terminy bywają dość odległe, jeśli jednak nie ma powodów, by wykonać operację szybko, pacjent może zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie. Wadą jest brak możliwości wyboru soczewki. NFZ refunduje jedynie najbardziej podstawowe soczewki jednoogniskowe. Nie daje więc możliwości skorygowania przy okazji krótkowzroczności lub wyboru bardziej nowoczesnych soczewek z filtrami UV, czy światła niebieskiego. Jeśli więc pacjent chciałby bardziej zaawansowaną soczewkę, musi również ponieść pełne koszty zabiegu.

Koszt operacji usunięcia zaćmy może przekroczyć nawet 10 000zł. Wiele zależy jednak od miasta, w którym zabieg jest wykonywany, a także od wybranej kliniki i oferowanego pakietu. Ceny badań kwalifikacyjnych wahają się od 250 do 400zł. Cena soczewki może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, zależnie od tego, jaką pacjent wybierze. Sam zabieg to koszt między 5000zł a 8000zł. Nie jest to więc tania operacja, należy jednak brać pod uwagę, że to jedyna szansa na uratowanie wzroku w przypadku zaćmy.

Rekonwalescencja po operacji zaćmy

Po operacji zaćmy na oko zakładany jest opatrunek. Najczęściej może być on zdjęty już następnego dnia na wizycie kontrolnej. Czas rekonwalescencji jednak jest nieco dłuższy niż jeden dzień. W pierwszych tygodniach po zabiegu ważne jest, aby szczególnie dbać o oczy i stosować się do zaleceń lekarzy. Przepisane przez okulistę krople zawierają najczęściej antybiotyk, który pozwoli na zapobiegnięcie infekcji. Ponadto zaleca się, aby dużo odpoczywać, unikać wysilania oczu, na przykład przez pracę przy komputerze, czy oglądanie dużo telewizji. Należy unikać też wysiłku fizycznego - nie uprawiać sportu i nie nosić ciężkich przedmiotów. Nie wolno oka pocierać, ani dotykać, zwłaszcza w pierwszych dniach po zabiegu. Zaleca się także spać na boku przeciwnym do tego z operowanym okiem. W ten sposób pacjent unika nacisku na gałkę oczną.