Sobota, 23 listopada 2024

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia zaćmy

25 listopada 2022

Zabieg usunięcia zaćmy jest jedną z nowoczesnych operacji oferowanych przez kliniki okulistyczne. Choć kosztowny, zabieg jest wart swojej ceny, pozwala bowiem nie tylko na uleczenie zaćmy, ale też na całkowite pozbycie się okularów. Operacja jest bezpieczna i szybka, nie boli i niesie za sobą bardzo małe ryzyko powikłań. Ponadto nie wymaga długiego pobytu w szpitalu, ani długiego czasu rekonwalescencji.

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Usunięcie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki w oku pacjenta. Zastępuje się ją soczewką syntetyczną, przygotowaną indywidualnie zależnie od oczekiwań i potrzeb danej osoby. Przed zabiegiem przeprowadzany jest dogłębny wywiad z pacjentem oraz liczne badania. Sama operacja trwa około kwadransa i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Na oko aplikowane są specjalne krople. Następnie chirurg wykonuje dwa małe nacięcia. Jednym wprowadza się urządzenie emitujące ultradźwięki, które rozbijają soczewkę. Drugim resztki rozbitej soczewki są usuwane z oka. Następnie można wprowadzić implant. Ponieważ nacięcia są bardzo małe nie są konieczne szwy. Pacjent może udać się do domu już na kilka godzin po operacji.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu usunięcia zaćmy?

Ocenia się, że rekonwalescencja po operacji usunięcia zaćmy może trwać od 4 do 6 tygodni. Nie wymaga jednak bardzo dużych wyrzeczeń ze strony pacjenta, ani nie oznacza konieczności przebywania cały ten czas w domu. Najważniejsze są pierwsze 24 godziny po zabiegu. Wówczas pacjent powinien być szczególnie ostrożny. W kolejnych tygodniach można powoli wracać do normalnego trybu życia. Należy jednak zachować środki ostrożności. Nie zaleca się w tym czasie uprawiania sportu, chodzenia na basen, czy do sauny. Trzeba unikać noszenia ciężarów. Poleca się nie spać na tym boku, z której strony było operowane oko, by nie zwiększać ciśnienia wewnątrzgałkowego w czasie snu. Najlepszą poradą jest stosowanie się ściśle do zaleceń okulisty. Przyjmowanie przepisanych leków i kropli, przestrzeganie zasad wyznaczonych przez lekarza. W ten sposób pacjent może zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań.

Kiedy udać się na badania kontrolne po zabiegu usunięcia zaćmy?

Badania kontrolne po zabiegu takim jak operacja usunięcia zaćmy powinny odbywać się regularnie przynajmniej do czasu zakończenia rekonwalescencji. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się dzień po zabiegu. Ta jest najważniejsza i obowiązkowa. Kolejne wizyty zlecone zostaną przez lekarza prowadzącego. Najczęściej drugą wizytę kontrolną zaleca się około 3 tygodnie po zabiegu, by sprawdzić, jak goi się oko i czy nie występują powikłania. Lekarz może też zaprosić pacjenta na trzecią wizytę kontrolną, około 6 tygodni po zabiegu. Po tym czasie oko powinno być już przyzwyczajone do nowego widzenia, będzie więc można sprawdzić dokładnie efekty operacji. Wiele zależy jednak od indywidualnego przypadku i tego, jaką decyzję podejmie lekarz. Jeśli między wizytami kontrolnymi pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, należy natychmiast udać się do okulisty, nie czekając na wyznaczony termin wizyty kontrolnej.

Powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy

Powikłania po usunięciu zaćmy są rzadkością. W pierwszych dniach po zabiegu często zdarza się wrażenie pogorszenia wzroku, czy efekt halo wokół źródeł światła. Wzrok musi się przyzwyczaić do nowych warunków, sąto więc normalne objawy. Do bardziej poważnych powikłań zaliczają się przemieszczenie nowej soczewki, odwarstwienie siatkówki, infekcje, czy krwotoki. Dotyczy to jednak mniej niż 1% przypadków. Stosowanie się do zaleceń lekarza po operacji pozwoli zminimalizować to ryzyko.