Sobota, 23 listopada 2024
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem zwane także AMD ( z ang. Age-related Macular Degeneration) to przewlekła, postępująca choroba oczu. Jak sama nazwa wskazuje, schorzenie to atakuje osoby w późniejszym wieku, przeważnie po 50 roku życia. Szacuje się, że nawet co czwarty europejczyk po 75 roku życia może się zmagać z AMD. Lekarze wyróżniają dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej - suchą, zwaną także zanikową oraz mokrą, wysiękową. Mokra postać AMD jest znacznie rzadsza, jednak bardziej niebezpieczna. Dlaczego?
Postać wysiękowa zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem występuje w zaledwie 10% przypadków. Charakteryzuje się ciężkim przebiegiem i może doprowadzić do znacznej utraty widzenia w ciągu kilku dni. Z powodu niedostatku substancji odżywczych siatkówka uruchamia mechanizm obronny polegający na produkcji nowych naczyń krwionośnych, mających na celu lepiej ją ukrwić, a tym samym - odżywić. Nowoutworzone naczynia są jednak niepełnowartościowe i łatwo pękają, w wyniku czego powstaje krwotok pod siatkówką.
Jak sama nazwa wskazuje - zwyrodnienie plamki żółtej związane jest z wiekiem. Na wystąpienie choroby są narażone szczególnie osoby po 50 roku życia. Zaawansowane formy AMD częściej występują u osób rasy białej, zwłaszcza u kobiet. Z powodu mniejszej ilości melaniny w siatkówce na wystąpienie AMD bardziej są także osoby o niebieskich oczach. Nie bez znaczenia jest jednak nasz styl życia. Według badań palenie tytoniu, nawet w przeszłości, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia AMD! Rozwój zwyrodnienia plamki żółtej jest także motywowany złą zbilansowaną dietą czy nadmiernym spożyciem alkoholu. Charakterystycznym objawem dla mokrej postaci AMD jest zniekształcenie obrazu. W wyniku zmian w oku linie proste wykrzywiają się, a obraz, na który patrzymy faluje. Pacjenci często skarżą się także na problemy z czytaniem czy zaburzony kontrast barw. Jednym z najpoważniejszych objawów, który może wystąpić podczas AMD, jest ciemna plama na oku, która w miarę rozwoju choroby powiększa się, zaburzając nasze pole widzenia.
Nieleczona mokra postać AMD może prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki. Wysiękowa postać zwyrodnienia plamki żółtej jest bardzo niebezpieczna, dlatego po rozpoznaniu u nas tego schorzenia lekarz powinien przejść czym prędzej do terapii, gdyż mokra postać AMD w ciągu kilku miesięcy może doprowadzić do nieodwracalnej ślepoty. Specjalistyczne badania diagnostyczne mają ogromne znaczenie na postawienie prawidłowej diagnozy. Tylko wczesne wykrycie zwyrodnienia plamki żółtej daje szanse na powodzenie terapii. Samodzielnie możemy przeprowadzać cyklicznie Test Amslera, który umożliwia ocenę widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. W leczeniu AMD wykorzystuje się Iniekcje doszklistkowe, w postaci zastrzyków do oka, które pozwalają zatrzymać procesy degeneracyjne pod siatkówką.