Piątek, 19 kwietnia 2024

Mokra postać AMD – leczenie

10 stycznia 2023

AMD czyli skrót od angielskiego Age-related Macular Degeneration to powszechnie stosowane przez lekarzy okulistycznych oznaczenie choroby oczu znanej też pod hasłem zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to bardzo niebezpieczna choroba. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że może doprowadzić do znaczącego pogorszenia a nawet do całkowitej utraty wzroku. To właśnie z powodu AMD najczęściej dochodzi do ślepoty w dorosłym wieku. Jest to tez choroba groźna, bo jej etiologia nie jest do końca jasna – wiadomo jednak, że wiele z czynników ryzyka to kwestie zupełnie poza naszą kontrolą.

AMD występuje częściej w wieku dojrzałym, dotyka osoby po pięćdziesiątym piątym roku życia, a im starsi pacjenci tym większe ryzyko zachorowania. Szczególnie narażone na zwyrodnienie plamki żółtej są kobiety o niebieskich oczach, pewna rolę odgrywają tez predyspozycje genetyczne. Warto więc dbać o regularne kontrole u okulisty, szczególnie gdy należymy do grupy ryzyka, bo odpowiednio wczesne postawienie diagnozy w przypadku AMD tak jak i innych chorób okulistycznych jest kluczowe dla sukcesów w leczeniu.

Dwie postacie AMD

Warto wiedzieć, że zwyrodnienie plamki żółtej może mieć dwie postaci: suchą oraz wysiękową, inaczej nazywaną mokrą. Sucha postać AMD jest zdecydowanie częściej spotykana, dotyka ona osiemdziesięciu procent osób, które cierpią na zwyrodnienie plamki żółtej. Postać wysiękowa tej choroby jest rzadsza, ale bardzie niebezpieczna. W mokrej postaci AMD dochodzi do nieprawidłowości w obrębie nauczyć krwionośnych oka. Pojawia się przerost naczyń krwionośnych, co uszkadza siatkówkę i powoduje powstanie blizn mających fatalny wpływ na jakość widzenia.

Mokra postać AMD jest groźna z wielu powodów. Przede wszystkim występuje także u osób młodych, które nie spodziewają się u siebie problemów okulistycznych, więc często bagatelizują objawy. Szczególnie, że zmiany często zaczynają się w obrębie jednego oka, więc dzięki prawidłowej pracy drugiego chory uważa, że widzi całkiem nieźle. Poza tym choroba ta postępuje bardzo szybko. Wywołuje też bardzo poważne konsekwencje. Jeśli nie będziemy leczyć mokrej postaci zwyrodnienia plamki żółtej to aż w dziewięciu przypadkach na dziesięć dojdzie do całkowitej utraty wzroku! Warto też wiedzieć, że choć choroba zaczyna się w jednym oku, bardzo prawdopodobne jest, że z czasem w drugim także dojdzie do nieprawidłowości. Dlatego w przypadku wysiękowej postaci AMD szczególnie ważna jest, by jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą i rozpocząć leczenie.

Mokra postać AMD – leczenie

Co ważne, współczesna okulistyka dysponuje kilkoma metodami, które pozwalają skutecznie zahamować rozwój mokrej postaci AMD. Okuliści często sięgają po wewnątrzgałkowe iniekcje, które pozwalają wprowadzić bezpośrednio do tkanki oka substancje, które zahamowują rozwój choroby. Często w obrębie ciała szklistego umieszcza się metodą iniekcji leki antyaniogenne czyli powstrzymujące rozrost naczyń krwionośnych. Metoda ta hamuje postępy choroby a także poprawia jakość widzenia. W niektórych przypadkach mokrego AMD stosuje się też terapią laserowa, która niszczy nieprawidłowe naczynia krwionośne. Dodatkowo przy terapii AMD zaleca się stosowanie diety obniżającej cholesterol, bogatej w kwasy tłuszczowe oraz witaminy, co sprzyja skutecznemu leczeniu choroby oczu.