Piątek, 26 kwietnia 2024

Laserowe leczenie AMD - wszystko co musisz wiedzieć

6 sierpnia 2022

AMD, age related macular degeneration, związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. To choroba dotykająca coraz więcej pacjentów, wciąż nieuleczalna, i grożąca całkowitą ślepotą. Dotychczas wynalezione metody leczenia AMD pozwalają jedynie na spowolnienie jej objawów. Daje to pacjentowi czas i komfort, nie oznacza jednak całkowitego zniwelowania ryzyka utraty wzroku. Warto jednak mieć świadomość tego, jak takie leczenie wygląda, i w jakich przypadkach możemy być do niego zakwalifikowani. Choć jest to jedynie czasowe rozwiązanie, pozwala znacznie wydłużyć czas pełnej sprawności pacjenta.

AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej - co to jest?

Plamka żółta to bardzo ważny element oka. Znajduje się na siatkówce i odpowiedzialna jest za widzenie centralne. To właśnie plamka żółta stanowi największe skupisko komórek światłoczułych, inaczej znanych jako fotoreceptory. Zbierają one promienie świetlne potrzebne, aby wzrok był ostry. Choć powszechnie znana jako choroba dotykająca osoby starsze, AMD może przytrafić się w każdym wieku. Występuje bowiem w dwóch odmianach - suchej i mokrej. Postać sucha stanowi zdecydowaną większość przypadków zwyrodnienia plamki żółtej. Jest rzeczywiście związana z procesami starzenia się organizmu i na ogół występuje po 60 roku życia. Jej przebieg jest stosunkowo łagodny i powolny, może ona rozwijać się nawet latami. Polega na stopniowym obumieraniu fotoreceptorów w plamce żółtej w wyniku zachodzenia procesów starzenia. Dodatkowo na plamce żółtej mogą pojawić się tak zwane druzy, które dodatkowo przeszkadzają i powoli ograniczają widzenie pacjenta. Postać mokra z kolei, choć o wiele rzadziej występująca, jest zdecydowanie poważniejsza. Przebiega gwałtownie, może pozbawić pacjenta wzroku nawet w ciągu kilku tygodni. W tym przypadku komórki światłoczułe nie obumierają, za to na plamce żółtej pojawiają się nieprawidłowe naczynia krwionośne, zwane patologicznymi. Powodują one najpierw problemy z widzeniem i falowanie linii oraz tekstu pisanego. Jeśli jednak pękną, a krew rozleje się na siatkówkę, chory bardzo szybko utraci zdolność widzenia przynajmniej w centralnej części pola widzenia.

Jak wygląda leczenie AMD laserem?

Jak zostało wspomniane, zwyrodnienie plamki żółtej jest nieuleczalne pod kątem przyczyn. Nie da się zatrzymać całkowicie rozwoju tej choroby, bardzo rzadkie są też przypadki poprawy częściowo utraconego wzroku. Można za to leczyć AMD objawowo. Kilka lat temu na rynku medycznym nastąpił przełom. Pojawił się laser 2RT pozwalający na swego rodzaju odmłodzenie siatkówki. Zadaniem lasera jest stymulowanie naturalnych procesów regeneracji oka. Dzięki temu proces degeneracji plamki żółtej jest bardzo spowolniony. Zabieg jest krótki i bezbolesny. Trwa około 10 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Na oko zakładana jest soczewka kontaktowa, a następnie emituje się impulsy lasera. Po zabiegu konieczne jest regularne chodzenie na wizyty kontrolne, aby sprawdzać stan wzroku.

Leczenie AMD laserem - dla kogo?

Leczenie laserowe zwyrodnienia plamki żółtej sprawdza się jedynie w suchej postaci AMD. Wynika to z faktu, że tylko na postać ma swoje korzenie w starzeniu się i obumieraniu komórek. Laser nie regeneruje siatkówki, ani nie może usunąć nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Wspomaga jedynie i stymuluje biologiczną regenerację siatkówki, dzięki czemu hamowane jest postępowanie choroby. Zabieg wskazany jest pacjentom w początkowych stadiach AMD, u których występują druzy lub jasne i ciemne punkt na plamce żółtej. Wskazaniem do zabiegu może być też cukrzycowy obrzęk plamki, albo centralna surowicza chorioretinopatia.