Sobota, 23 listopada 2024

Ceny badania kwalifikacyjnego do leczenie AMD w Warszawie

11 października 2022

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, bądź inaczej AMD to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Dotyka głównie osoby po 50 roku życia, a im pacjent starszy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. AMD jest nieuleczalne, można jednak spowolnić jego postęp dzięki specjalnym zastrzykom. Ważne jest jednak, by jak najszybciej zdiagnozować chorobę i zakwalifikować pacjenta do leczenia.

Badanie kwalifikacyjne do leczenia AMD - co to jest?

Badanie kwalifikacyjne może być wykonane przy okazji wizyty diagnostycznej w kierunku zwyrodnienia plamki żółtej. Lekarz okulista przeprowadzi wywiad oraz badania, które pozwolą mu postawić diagnozę, określić stopień zaawansowania schorzenia i zaproponować odpowiednie leczenie. Najpierw przeprowadzony zostanie wywiad. Okulista musi poznać wszystkie możliwe informacje na temat objawów niepokojących pacjenta, padną także pytania o historię chorób w rodzinie. Wynika to z faktu, że zwyrodnienie plamki żółtej może być dziedziczne, i jeśli znane są w rodzinie przypadki wystąpienia AMD, istnieje większa szansa, że jest to faktycznie ta choroba. Lekarz spytać także może o styl życia - nałogi, czy nawyki żywieniowe, do rozwoju AMD bowiem przyczynić się może na przykład palenie papierosów, czy nieodpowiednia dieta.

Kolejnym etapem badania diagnostyczno-kwalifikacyjnego są testy. Na początek będzie to tak zwany test Amslera. Wykonuje się także badanie pola widzenia, USG i badanie dna oka. Istnieją także dwa badania typowe dla diagnozowania przypadków zwyrodnienia plamki żółtej - angiografia indocyjaninowa i angiografia fluoresceinowa. Mając wyniki wszystkich badań lekarz będzie mógł zaproponować leczenie.

Jak się przygotować do badania kwalifikacyjnego?

Nie ma potrzeby szczególnych przygotowań przed badaniami kwalifikacyjnymi do leczenia na AMD. W przeciwieństwie chociażby do badań przed laserową operacją wzroku nie ma potrzeby zaprzestania noszenia soczewek czy okularów. Wynika to z zupełnie innego charakteru schorzenia. Ważne jest jednak, by na badania udać się najszybciej jak to możliwe po zauważeniu niepokojących objawów. By leczenie mogło przynieść efekty, wczesna diagnoza i kwalifikacja do leczenia jest bardzo istotna. Wśród objawów, które mogą wskazywać na zwyrodnienie plamki żółtej są na przykład pogorszenie widzenia przy słabym oświetleniu, wrażenie falowania linii prostych, zanikanie kolorów, czy pojawienie się ciemniejącej plamy w centrum pola widzenia.

Badania kwalifikacyjne do leczenia AMD - ceny w Warszawie

Badania kwalifikacyjne do leczenia AMD wykonać można w Warszawie w klinikach i gabinetach okulistycznych. Koszt samej diagnostyki i kwalifikacji do leczenia waha się od 200 do 400zł. Jeśli chodzi o leczenie, Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie terapię w przypadku mokrej odmiany AMD, która zdarza się stosunkowo rzadko. W przypadku bardziej powszechnej odmiany suchej, to pacjent pokrywa koszty leczenia.