Czwartek, 7 listopada 2024

Ceny leczenia AMD w Warszawie

19 sierpnia 2022

Zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie jedna z najpoważniejszych chorób oczu na świecie, odpowiedzialna za większość przypadków utraty wzroku po 50 roku życia. Występuje w dwóch odmianach - łagodniejszej, suchej oraz bardziej gwałtownej, mokrej, inaczej zwanej wysiękową. W obu przypadkach nie ma, niestety, skutecznej metody całkowitego uleczenia AMD, istnieją jednakże preparaty pozwalające na znaczne spowolnienie rozwoju choroby, co opóźnia poważne zaburzenie widzenia i późniejszą utratę wzroku, dając pacjentowi czas.

AMD - co to jest?

Warto zacząć od tego, czym właściwie jest AMD. To choroba atakująca plamkę żółtą, znajdującą się w centralnej części siatkówki oka człowieka. Plamka żółta jest bardzo ważna ze względu na to, że zawiera w sobie dużą ilość fotoreceptorów, odpowiedzialnych za skupianie światła i w efekcie, za ostrość widzenia, szczególnie w centralnej części pola widzenia. Dzięki plamce żółtej możliwe jest także rozpoznawanie barw i szczegółów przedmiotów. Dlatego też zwyrodnienie plamki żółtej jest tak niebezpieczne.

Choroba ta dotyka głównie osoby po 50 roku życia. W wyniku procesów starzenia się organizmu fotoreceptory w plamce żółtej stopniowo obumierają i plamka przestaje prawidłowo funkcjonować. W ten sposób objawia się sucha postać AMD. Postać mokra ma inny przebieg i inne przyczyny. W tym wypadku na plamce żółtej tworzą się niewłaściwe naczynia krwionośne, których pęknięcie doprowadza szybko do utraty centralnego pola widzenia. Ta odmiana AMD może dotknąć pacjentów praktycznie w każdym wieku. Rozwija się szybko, mogąc pozbawić chorego wzroku nawet w ciągu kilku tygodni. Dla porównania, sucha postać AMD może rozwijać się stopniowo nawet przez kilka lat.

Wśród przyczyn powstawania zwyrodnienia plamki żółtej najistotniejszą jest wiek. Nie bez znaczenia okazuje się też jednak być płeć i rasa - osoby białe i kobiety mają większe szanse zachorowania na AMD. Na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej może wpłynąć też nieodpowiednia dieta, czy palenie papierosów. Objawy obejmują falowanie linii prostych, ciemną plamę w centrum pola widzenia, zanikanie kolorów i niedowidzenie szczegółów przedmiotów. Mogą to też być problemy z czytaniem i pisaniem, czy problemy z widzeniem po zmroku.

AMD - jak wygląda leczenie?

Jak zostało wspomniane, zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą aktualnie nieuleczalną. Opracowano jednak preparaty spowalniające rozwój choroby. Aplikuje się je bezpośrednio do oka pacjenta w postaci zastrzyków. Lek podawany jest seriami, średnio co 4-8 tygodni, zależnie od wybranego preparatu oraz stopnia zaawansowania choroby. Przykład preparatów, które mogą być wykorzystywane przy takiej terapii to Eylea, Lucentis, czy Beovu. Warto zwrócić uwagę, że wielu okulistów podkreśla, jak ważna jest dieta, zarówno w profilaktyce, jak i w czasie leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Ważne, by w spożywanych pokarmach pojawiało się dużo produktów bogatych w luteinę i przeciwutleniacze, do których zaliczyć można witaminę C i E.

AMD - ceny leczenia w Warszawie

Zastrzyki doszklistkowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w przypadku pacjentów cierpiących na wysiękową odmianę zwyrodnienia plamki żółtej. W przypadku suchej odmiany AMD pacjent musi pokryć całość kosztów. Same badania kwalifikacyjne to koszt do około 300zł. Następnie należy przygotować się na wydatki związane z leczeniem AMD. Zastrzyki spowalniające zwyrodnienie plamki żółtej są dość drogie, ale ceny zdecydowanie różnią się, zależnie od stosowanego preparatu. Najtańszym jest Eylea - cena jednego zastrzyku nie przekracza 2000zł. Cena zastrzyku lekiem Lucentis waha się od 1800zł do 3000zł. Inne, bardziej zaawansowane preparaty mogą kosztować nawet 6000zł za jeden zastrzyk.