Czwartek, 25 kwietnia 2024

Profilaktyka zaćmy

11 marca 2021

Katarakta, zaćma - to dwie nazwy tej samej choroby oczu. Choroby groźnej, nieuleczalnej farmakologicznie, mogącej pacjenta pozbawić wzroku całkowicie. Nie należy jej ignorować. Wiele narosło faktów i mitów na temat zaćmy i jej występowania. Ponieważ choroba ta może dotknąć każdego, warto zasięgnąć informacji na jej temat. Warto też dowiedzieć się, jak można jej uniknąć. Istnieją bowiem możliwości zapobiegania zaćmie. Odpowiednie sposoby dbania o oczy pozwolą znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia katarakty w przyszłości. 
 

Zaćma - co to jest?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest właściwie zaćma? Na czym polega? Kogo dotyka? Zaćma to choroba polegająca na mętnieniu soczewki oka. Wyróżnia się kilka rodzajów zaćmy. Najczęściej występującą jest zaćma starcza, która dotyka osoby po 50 roku życia. Nie jest jednak prawdą, że osoby młode nie mogą zapaść na tę chorobę. Znane są też bowiem przypadki zaćmy wrodzonej, która może objawić się nawet u niemowląt. Przebieg jednak zawsze jest podobny. Soczewka oka stopniowo traci swoją przejrzystość, powodując coraz większe problemy z widzeniem, aż do całkowitej utraty wzroku. Wśród objawów zaćmy wskazuje się blaknięcie kolorów, wrażenie widzenia za mgłą, wrażliwość na światło, coraz słabsze widzenie zwłaszcza z bliska. Nierzadkie jest też szybkie męczenie się oczu i podwójne widzenie przedmiotów. Zaćma może rozwijać się latami, może też postępować błyskawicznie, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów należy niezwłocznie udać się do okulisty celem zdiagnozowania potencjalnej choroby. Usunięcie zaćmy jest możliwe dzięki zabiegowi wymiany soczewki. Zmętniała soczewka pacjenta może zostać usunięta, a na jej miejsce wprowadza się sztuczny implant. Jak do tej pory w medycynie nie znaleziono alternatywnej metody leczenia zaćmy.
 

Zaćma - przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania zaćmy może być wiele. Istotne jest, by wiedzieć, co może wpłynąć na rozwój katarakty. To pozwoli podjąć również działania zapobiegające wystąpieniu zaćmy. Nie na wszystkie przyczyny powstawania zaćmy pacjenci mogą mieć wpływ w czasie swojego życia. Katarakta powstaje przede wszystkim w związku z procesami starzenia się organizmu - na to nie mamy żadnego wpływu. Z czasem w organizmie człowieka następują zmiany w procesach metabolizmu, może to doprowadzić właśnie do mętnienia soczewki. Nie jest to jednak jedyny faktor wpływający na rozwój zaćmy u pacjentów. Wśród innych przyczyn powstawania zaćmy wymienia się urazy i stany zapalne oka, kontakt oczu z chemikaliami, czy niektóre leki, zwłaszcza te ze sterydami. Również praca w szkodliwych warunkach, choroby, jak cukrzyca, czy nadmierne wystawienie się na szkodliwe promieniowanie UV mogą spowodować rozwijanie się zaćmy.
 

Zaćma - profilaktyka, czyli jak uniknąć tej choroby?

Profilaktyka zaćmy nie jest łatwa. Ponieważ jej występowanie na ogół nie wynika z kwestii stylu życia, czy innych faktorów, na który mamy jednoznaczny wpływ, nie ma łatwych odpowiedzi na to, jak uniknąć zaćmy. Warto jednak postępować zgodnie z kilkoma zasadami, by chronić oczy. Noszenie okularów przeciwsłonecznych nawet zimą i w pochmurne dni uchroni nas przed promieniami UV. Prowadzenie aktywnego trybu życia i odpowiednia dieta (dużo zielonych i żółtych warzyw, owoców jagodowych i jabłek, unikanie spożywania tłuszczów) pozwolą zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na cukrzycę, która może przyczynić się do powstania zaćmy. Warto też ograniczyć spożywanie alkoholu, mocnej kawy i herbaty, a także palenie papierosów. Jednak jedyną w 100% skuteczną profilaktyką zaćmy jest refrakcyjna wymiana soczewki. Pacjenci z dużymi wadami wzroku, którzy zdecydują się na taki zabieg mogą być pewni, że katarakta ich nie dotknie.