Czwartek, 25 kwietnia 2024

Na czym polega profilaktyka jaskry?

10 lutego 2020

Istnieje takie znane polskie przysłowie, które mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Doprawdy trudno się z nim nie zgodzić! Nierzadko okazuje się że jakiejś choroby można było uniknąć (albo przynajmniej znacznie zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia), gdyby tylko odpowiednio wcześnie podjęło się określone zachowania. Dlatego w przypadku praktycznie każdego schorzenia tak ważna jest dziś dobra profilaktyka. Co więc należy robić, aby zwiększyć szanse na uniknięcie jaskry?

Jaskra - groźne schorzenie narządu wzroku

Na początek warto powiedzieć sobie kilka słów na temat naszego dzisiejszego antybohatera, czyli właśnie jaskry (zwanej też glaukomą). To niebezpieczne schorzenie może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, a przy tym potrafi rozwijać się bardzo powoli i zupełnie niezauważalnie. W niektórych przypadkach objawy pojawiają się dopiero wtedy, kiedy na skuteczne leczenie jest już za późno. Są jednak i takie typy jaskry, które już od samego początku dają o sobie znać m.in.: mroczkami w polu widzenia, zamgleniem czy też silnymi bólami głowy. Istotą grupy schorzeń, które określamy mianem jaskry jest znaczny wzrost ciśnienia we wnętrzu oka, który z czasem powoduje nieodwracalne uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ten zaś, jak nietrudno się domyślić, jest kluczowy dla prawidłowego widzenia. Jego stopniowa degeneracja będzie się objawiała narastającymi zaburzeniami wzroku aż do całkowitej utraty tego zmysłu.

Czynniki ryzyka wystąpienia jaskry

Istnieje grupa czynników, które wg badaczy wydają się mieć dodatni wpływ na ryzyko wystąpienia glaukomy. Należą do nich m.in.: duże ciśnienie wewnątrz gałki ocznej (i ogólnie zaburzenia ciśnienia krwi krążącej), wiek powyżej 35 lat, krótkowzroczność, cienka rogówka, cukrzyca, przewlekły wysoki poziom cholesterolu, a także palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu i częsty stres. Podobnie jak w przypadku większości istniejących chorób, swoją rolę odgrywają tu też czynniki dziedziczne – osoby, u których rozpoznaje się jaskrę, często mają w rodzinie kogoś, kto już wcześniej zmagał się z tym schorzeniem. Wysokie ciśnienie w oku sprawia, że czasem nawet niewinny wysiłek fizyczny może doprowadzić do ataku glaukomy!

Jak uniknąć jaskry?

Wracając do postawionej na wstępie tezy, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, jeszcze raz wypada zadać pytanie – co należy robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jaskry? Przecież nie wszystkie z jej czynników ryzyka jesteśmy w stanie „obejść”. Dlatego właśnie trzeba skupić się na tych, które rzeczywiście możemy zmienić. Rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, zastosowanie diety ograniczającej cholesterol, unikanie stresu (lub zmiana podejścia do niektórych spraw, dzięki czemu będzie go mniej) czy zrzucenie kilku/kilkunastu kilogramów w przypadku osób otyłych może znacznie oddalić od nas groźbę wystąpienia jaskry. Wystarczy tylko chcieć i spróbować! A może ktoś z rodziny lub znajomych wesprze w pracy nad sobą i nad zdrowszym trybem życia? Do listy tej koniecznie dodać trzeba jeszcze wizyty u okulisty i poddawanie się badaniom profilaktycznym – i to regularnie, a nie tylko wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy!