Piątek, 26 kwietnia 2024

Profilaktyka jaskry

15 marca 2020

Jaskra jest jednym z najgroźniejszych schorzeń oczu. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem – z tego powodu często określa się ją chorobą osób starszych. Jaskra nazywana jest także podstępnym złodziejem wzroku, ponieważ przed długi czas może zupełnie nie dawać o sobie znać. Chorzy zgłaszają się więc do lekarza dopiero wtedy, gdy schorzenie jest już w zaawansowanym stadium. Jaskra powoduje nieodwracalne ubytki w polu widzenia, dlatego im wcześniej zostanie podjęte jej leczenie, tym większe szanse na zachowanie wzroku. Metody terapii tego poważnego schorzenia obejmują zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zabiegi operacyjne. Coraz częściej jaskrę leczy się także przy użyciu metod laserowych. Czy chorobie można jakoś zapobiec? W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze sposoby profilaktyki jaskry.

Jaskra – na czym polega choroba?
Jaskra to choroba prowadząca do postępującego upośledzenia nerwu wzrokowego. Jest on odpowiedzialny za przekazywanie informacji z oka do mózgu. Najczęściej dzieje się tak na skutek podwyższonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej spowodowanego nadmiernym nagromadzeniem się cieczy wodnistej. U zdrowego człowieka ciecz wodnista stale napływa i odpływa z oka. U osoby z jaskrą przepływ substancji jest zaburzony, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Przyczyny jaskry
Dokładna etiologia jaskry nie została jeszcze do końca poznana. Jednak specjaliści wymieniają co najmniej kilka czynników mogących mieć wpływ na rozwój choroby. Zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę dotyczy przede wszystkim: osób narażonych na długotrwały stres, cukrzyków, osób chorujących na miażdżycę, osób ze schorzeniami siatkówki i naczyniówki oraz chorych na nadciśnienie. Wśród przyczyn jaskry wymienia się również czynniki genetyczne. Czasami, lecz bardzo rzadko, jaskra rozwija się pomimo prawidłowego ciśnienia w gałce ocznej.

Profilaktyka jaskry, czyli czy można zapobiec chorobie?
Każdy dobrze zna powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Czy istnieją jakiekolwiek metody pomagające zmniejszyć ryzyko zachorowania na tak poważną chorobę jak jaskra? Okuliści są zgodni, że stosując się do pewnych zasad możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów z widzeniem. Jako że jaskra jest w pewnym stopniu chorobą dziedziczną, jeśli ktokolwiek z bliskiej rodziny cierpiał z powodu tego schorzenia, powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty. Podstawowym badaniem, jakie należy przeprowadzać w profilaktyce jaskry, jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dla pewności warto jednak co jakiś czas wykonać również dokładne badanie w lampie szczelinowej. Jeśli lekarz zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany, wówczas zaleci rozszerzenie diagnozy. Wówczas prawdopodobnie będzie trzeba wykonać specjalistyczne badania okulistyczne, między innymi tonometrię, perymetrię, gonioskopię i stereoskopową ocenę nerwu wzrokowego. Specjaliści podkreślają, że wczesne zaobserwowanie zmian anatomicznych w obrębie narządu wzroku może pomóc w zminimalizowaniu prawdopodobieństwa zachorowania. Takie zmiany mogą być wyeliminowane na drodze zabiegowej, dzięki czemu ryzyko jaskry staje się o wiele mniejsze. Kolejnym sposobem jest dbanie o właściwy dobór okularów. Jeśli jesteśmy po czterdziestce i mamy wadę wzroku, okulary powinniśmy wymieniać co najmniej raz na dwa lata (chyba że lekarz zaleci inaczej).